header newses

Reklama

3 ciekawostki o zbożach, które zaskoczą nawet rolników!

Grains

Zboża to podstawa ludzkiej diety. Są też wykorzystywane jako pasza dla zwierząt oraz jako składniki kosmetyków. Uprawiane są od tysięcy lat, co pozwoliło na stworzenie wielu odmian licznych gatunków. Co warto wiedzieć na temat zbóż?

Pszenica ozima jest bardzo wymagająca

Pszenica to jedno z najbardziej popularnych zbóż. W 2020 roku wielkość jej uprawy w Polsce wynosiła 2,5 mln ha! Mimo tego jest jedną z najbardziej wymagających roślin. Pszenicy ozimej uprawa nie jest prosta. Roślina ta wymaga bardzo dobrej jakościowo gleby, czy odpowiedniego jej odczynu. Często jest też wrażliwa na wpływ temperatury. Mimo popularności, wymaga więc dużej wiedzy w trakcie hodowania.

Zboża towarzyszą nam od ponad 10 tys. lat

Ślady po prymitywnej hodowli zbóż są pozostawione już ok. 8. tys. lat p. n. e. Zaczęło się od Bliskiego Wschodu. Na naszych ziemiach konopieniactwo, czyli bardzo pierwotna forma uprawy, pojawiła się już ok. 4,5 tys. lat p. n. e. Można więc powiedzieć, że to jedna z naszych najstarszych tradycji. W tym czasie uprawiano przede wszystkim pszenicę, jęczmień i żyto. Biorąc pod uwagę ich popularność także dzisiaj, można stwierdzić, że pod niektórymi względami mimo upływu tysięcy lat niewiele się zmieniło!

Rozwój rolnictwa w Polsce był bardzo zbliżony do tego, który odbywał się w całej Europie. Dziś do najpopularniejszych zbóż hodowanych na naszych terenach poza wspomnianą już trójką można zaliczyć owies i pszenżyto.

Przedplony mają duże znaczenie w hodowli pszenicy

Przedplony to rośliny, które rosną wcześniej na tym samym polu. Pozwalają one na użyźnienie gleby i przełamanie monokultury. Dzięki nim gleba wzbogaca się w wartości mineralne. Często wykorzystuje się w tej formie rzepak, buraki cukrowe oraz ziemniaki.

Pszenicy nie należy uprawiać po innych zbożach. Nie lubi ona monokultury i często mocno zmniejsza to jej plony. Choć oczywiście są wyjątki: niektóre odmiany są stworzone właśnie do tego typu hodowli.

Chcesz wiedzieć więcej na temat rolnictwa? Odwiedź stronę firmy Syngenta!

Search