10 nowych łódek trafi do Sztolni Czarnego Pstrąga

Sztolnia Czarnego Pstrąga zostanie wzbogacona o 10 nowych łódek. Te, które znajdują się pod ziemią, służyły zwiedzającym już ponad 40 lat!

Lodzie

Jak informuje Urząd Miasta w Tarnowskich Górach, z pobieżnych wyliczeń wynika, że stare łódki przewiozły do tej pory około 1,7 miliona turystów (każda waży około 500 kg). Chociaż były często malowane i odświeżane, nadszedł czas na zmiany. Do Sztolni Czarnego Pstrąga trafi 10 nowych łódek, które będą służyć zwiedzającym. Maksymalnie do każdej z nich może wejść sześć osób (obecnie w trakcie pandemii, przez obostrzenia, tylko 3 osoby). Zostały wykonane według tego samego wzoru co stare, tym razem jednak pomalowano je na kolor zielono-czarny. Nowe łodzie będą dziś przewiezione w okolice roznosu sztolni i zwodowane. Całość operacji zostanie nagrana przez telewizję Dicovery.

Stare łodzie służyły turystom ponad 40 lat

Stare łódki służyły zwiedzającym ponad 40 lat. Co się z nimi stanie? Pięć łodzi zostanie zezłomowanych, dwie będą używane do celów technicznych. Wiadomo, że jedna z nich zostanie przedziurawiona i wyeksponowana na powierzchni niedaleko nadszybia Sylwester. Reszta łódek prawdopodobnie zostanie wystawiona na licytację.

Warto przypomnieć, że Sztolnia Czarnego Pstrąga jest jednym z najdłuższych i najbardziej malowniczych podziemnych rejsów łodziami w Europie. Na skutek zmiennego profilu terenu, sztolnia usytuowana jest na głębokości 20–30 m. Jej szerokość waha się od 1,2 do 2,5 m, wysokość dochodzi do 4 m, a głębokość wody wynosi od 0,7 do 1 m. Przepływy łodziami rozpoczynają się o godz. 12.00, a kolejne wejścia odbywają się o 13.00 i 14.00, natomiast ostatnie o 15.00.

fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry Semafor makieta kolejowa

To koniec makiety kolejowej Semafor w Tarnowskich Górach

Projekt Memento Tarnowskie Góry

Memento Tarnowskie Góry z wyróżnieniem Śląskie Lokalnie

Tarnowskie Góry, ulica Gliwicka

Zmiany na drogach w Uroczystość Wszystkich Świętych

Projekt bez tytułu 2021 09 20 T132001 362

Cis Donnersmarcka coraz atrakcyjniejszy

Tarnowskie Góry info

Podsumowanie tygodnia 06.-12.09

Tarnowskie Góry Rybna

Kompostownia w Rybnej. Radny Adrian Wolnik interpeluje

Mobilne Punkty Szczepień przy kościołach

Szczepienia przeciwko COVID-19 przy kościołach