13- i 15-latkowie z narkotykami. Mieli przy sobie amfetaminę i marihuanę

Policjanci z wydziału prewencji tarnogórskiej komendy zatrzymali trzech nieletnich. Nastolatkowie w wieku od 13 do 15 lat posiadali przy sobie amfetaminę, oraz marihuanę.

Nastolatkowie z narkotykami (zdjęcie ilustracyjne)

Do zdarzenia doszło, kiedy policjanci z prewencji patrolowali ulicę Wyszyńskiego w Tarnowskich Górach i na boisku szkolnym zauważyli grupę podejrzanie zachowujących się nastolatków. Mundurowi, dbając o bezpieczeństwo młodzieży, szczególnie teraz, w wakacje, postanowili sprawdzić, co jest powodem ich nerwowego zachowania.

Intuicja nie zawiodła policjantów. Okazało się, że nastolatkowie w wieku od 13 do 15 lat mieli przy sobie amfetaminę oraz marihuanę.

Dzisiaj, 19 lipca 2021, policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii skierują sprawę do sądu rodzinnego, który zadecyduje o dalszym losie nastolatków.

Policjanci radzą

Czas wakacji to dla dzieci okres większej swobody, wolności, poczucia nieskrępowania obowiązkami szkolnymi i niestety często czas wolny od nadzoru dorosłych i często od odpowiedzialności. Często, w różnych kontekstach, pojawia się w naszych ustach żart - „kontrola najlepszą formą zaufania”. Sformułowanie to może budzić kontrowersje, jednak jeśli występujemy w roli rodzica, to spoczywająca na nas odpowiedzialność za dziecko, powinna być wystarczającym powodem do przyjęcia postawy zainteresowania i przyglądania się temu, czym nasze dziecko się zajmuje, jak i z kim spędza swój wolny czas i czy jest w tym wszystkim bezpieczne.

Dużym ryzykiem dla starszego dziecka jest trafienie do grupy rówieśniczej podejmującej nieakceptowane społecznie zachowania – za to dającej właśnie uwagę, zainteresowanie i możliwość bycia kimś ważnym i docenionym – często za cenę spełnienia określonych warunków, na przykład dokonania kradzieży, rozboju czy sięgnięcia po alkohol i narkotyki. Okres wakacji, kiedy czasu wolnego jest relatywnie więcej niż zainteresowania i kontroli ze strony rodziców, sprzyja poszukiwaniu tego rodzaju relacji.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon