1526 biletów do Zabytkowej Kopalni Srebra na trzecią rocznicę zdobycia UNESCO

Trzy lata temu wszyscy krzyczeliśmy na tarnogórskim rynku "Mamy to!", gdy ogłoszono wyniki z 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie. To były emocje! W końcu nasze Tarnowskie Góry zostały wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO! Z tej okazji Zabytkowa Kopalnia Srebra rozdaje 1526 darmowych biletów dla mieszkańców naszego miasta!

Zabytkowa

Ten dzień zapewne pamiętają wszyscy tarnogórzanie. Dokładnie 9 lipca 2017 roku Tarnowskie Góry zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większość czekała na wyniki na rynku, gdzie wszyscy oglądaliśmy transmisję na żywo z 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.

- Mamy to! - zawołał tłum po ogłoszeniu wyników.

Emocje były ogromne. W końcu pogórnicze zabytki naszego miasta zostały wpisane wtedy na Listę światowego dziedzictwa UNESCO! Od tego momentu Tarnowskie Góry są piętnastym polskim obiektem na liście i jednocześnie pierwszym na Górnym Śląsku.

1526 biletów do Zabytkowej Kopalni Srebra

Z okazji trzeciej rocznicy wpisania tarnogórskich zabytków pogórniczych na listę UNESCO, Zabytkowa Kopalnia Srebra ma dla mieszkańców Tarnowskich Gór niespodziankę.

- W Urzędzie Miejskim 20 lipca rozdanych zostanie 1526 biletów do Zabytkowej Kopalni, bądź Sztolni Czarnego Pstrąga - zapowiada Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. Dlaczego 1526? - To rok, w którym miasto Tarnowskie Góry uzyskało prawa miejskie - dodaje.

Pamiętajmy, że Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej miało ogromny wkład w napisanie wniosku, dzięki któremu teraz nasze miasto zwiedza tysiące turystów z różnych zakamarków świata. Wniosek był niesamowicie obszerny, znalazło się w nim 28 obiektów, nie tylko w Tarnowskich Górach, ale też w sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu. Są to pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku – kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego.

- Zapraszamy do zwiedzania Światowego Dziedzictwa, które leży na naszej ziemi. Proszę, przyjdźcie, zobaczcie ponownie nasze zabytki - zaprasza Zbigniew Pawlak.

Przez kilka stuleci na terenie Tarnowskich Gór i okolic powstało kilka tysięcy kopalń, ok. 20 tys. szybów i ponad 150 km podziemnych wyrobisk. Oczywiście najbardziej znane to Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. Efekt UNESCO był bardzo widoczny po wpisaniu Tarnowskich Gór na listę Światowego Dziedzictwa, Zabytkową Kopalnię Srebra tylko 2017 roku zwiedziło blisko 90 tys. turystów.

Więcej informacji na temat darmowych biletów znajdą Państwo TUTAJ.

fot. Zabytkowa Kopalnia Srebra/fb

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Piotr Budzisz

Zmarł Piotr Budzisz. Gmina Krupski Młyn wiele mu zawdzięcza

Tarnowskie Góry rynek

Wyniki badania "Gmina dobra do życia" 2021

Radzionków. Remont chodnika przy ulicy Długiej

Radzionków. Rusza remont chodnika przy jednej z ulic

Tarnowskie Góry. Kontrole drogowe

Wzmożone kontrole drogowe w Tarnowskich Górach

Świerklaniec. Roboty drogowe

Kolejne utrudnienia drogowe w Świerklańcu

Zebrania wiejskie 2021

Zbrosławice. Zebrania wiejskie. Kiedy się odbędą?

Tarnowskie Góry Dworzec, rozkład jazdy

Zmiany w kursowaniu autobusów linii 94 i 174.