33 wykroczenia w ciągu kilkunastu godzin. Podsumowanie akcji "Bezpieczny pieszy"

Wczoraj, 12 stycznia, funkcjonariusze prowadzili wzmożone kontrole drogowe. Działania objęły nie tylko Tarnowskie Góry, ale także inne gminy powiatu.

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry 2022

Nie najlepszy wynik

Czynności rozpoczęły się wcześnie rano i trwały kilkanaście godzin.

- Tarnogórska drogówka po raz kolejny przeprowadziła działania mające zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach powiatu tarnogórskiego. Liczne policyjne patrole w ramach akcji "Bezpieczny pieszy" sprawdzały zachowania uczestników ruchu drogowego w rejonach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych - opowiadają mundurowi.

Podsumowanie kontroli nie jest zbyt optymistyczne. Funkcjonariusze wykryli aż 33 wykroczenia. Zdecydowana większość - 32 - została popełniona przez kierowców. Wśród najczęstszych przewinień pojawiało się przekraczanie dozwolonej prędkości w pobliżu przejść dla pieszych. Jedno wykroczenie dotyczyło osoby, która przechodziła przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

"Bezpieczny pieszy"

Policjanci przypominają, że bezpieczeństwo na jezdni zależy od wszystkich uczestników ruchu drogowego.

- Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni. Niestety tak nie jest, ponieważ kierujący pojazdami często zapominają o obowiązujących ich przepisach - stwierdzają.

Warto pamiętać, że piesi również powinni zadbać o przestrzeganie podstawowych zasad na drodze.

- Zachowanie ostrożności i korzystanie z wyznaczonych przejść dla pieszych, chodzenie przy lewej krawędzi jezdni, gdy nie ma chodnika lub pobocza i ustępowanie miejsca zbliżającym się pojazdom to kolejne z zachowań łatwych do spełnienia i dających szansę uniknięcia tragicznych konsekwencji wypadków drogowych - dodają stróże prawa.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon