330 osób w ciągu roku przeprowadziło się do Tarnowskich Gór!

W całej Metropolii mieszkańców ubywa. Zupełnie inaczej jest z Tarnowskimi Górami. Co roku liczba osób, które zamieszkują nasze miasto się zwiększa. Na 2019 rok Tarnowskie Góry liczą ok. 61,7 tys. mieszkańców.

Mapa

Według danych GUS w 2019 roku największy przyrost odnotowano w Tarnowskich Górach. Do naszego miasta wprowadziło się w sumie 330 osób. Jest to zaskakujący wynik, ponieważ w całej Metropolii liczba mieszkańców spadła z 2 255 505 (stan na 2018 rok) do 2 244 850 ludzi. Ubyło ponad 10 tys. mieszkańców! Największy spadek odnotowano w Sosnowcu (- 2 062 osób), Katowicach (-1 736 osób), czy Bytomiu (- 1 532 osób).

- W gminach Zbrosławice, Rudziniec, Sośnicowice, Siewierz, Ożarowice, Mierzęcice czy gminy z południowej części Metropolii (Kobiór, Bojszowy, Bieruń) dynamika zmian nie jest duża, przyrosty i spadki w miarę się bilansują. Jednakże, patrząc na mapę, szczególnie wyróżnia się centralna część Metropoli i centra miast – komentuje Arkadiusz Goleniak z Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej, odpowiedzialny za stworzenie mapy.

O jakiej mapie mowa? Metropolia stworzyła specjalną mapę zmian geograficznych, dzięki której można śledzić spadki i wzrosty liczby mieszkańców w poszczególnych miastach.

Proces stworzenia mapy wiązał się z przetworzeniem bazy danych PESEL do postaci, którą można zwizualizować na mapie oraz wykonaniem obliczeń za pomocą specjalistycznego oprogramowania GIS. Efektem analiz była siatka, której oczka przyjmują barwę zależną od intensywności zjawiska.

- Możemy zaobserwować, spadek liczby mieszkańców praktycznie w całych Świętochłowicach i znacznej części Chorzowa czy Zabrza. Swoistą równowagę widać natomiast w Mysłowicach czy Tarnowskich Górach, gdzie centrum traci mieszkańców, ale zyskują obrzeża – kontynuuje Arkadiusz Goleniak.

STATYSTKI

fot.infogzm.metropoliagzm

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry 2022

Podsumowanie tygodnia 31.01.-06.02.2022

Nowy sprzęt dla OSP z gminy Tworóg

Nowy sprzęt dla Ochotniczych Straży Pożarnych

Szkoła Podstawowa nr 5 w Tarnowskich Górach, nowa pracownia przyrodnicza

Błękitna Planeta w Lasowicach. Jak wygląda nowa pracownia?

Tarnowskie Góry. "Fundusze Norweskie i EOG – o tym się wie!"

Tarnogórska Sorbona wygrała mobilną pracownię komputerową!

Spotkanie dotyczące nowych inwestycji w powiecie tarnogórskim

Kolejne inwestycje i rozmowy o Nowym Ładzie w ratuszu

Zbroslawice pijany kierowca

Slalomem przez Zbrosławice. Pijany kierowca zatrzymany

Ulica Powstańców Śląskich już otwarta!

Ulica Powstańców Śląskich otwarta dla ruchu drogowego