Ambasador Japonii w Tarnowskich Górach. Co zobaczył w Mieście Gwarków?

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
Ambasador Japonii w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Wczoraj, 17 grudnia, nasze miasto odwiedził Miyajima Akio, ambasador Japonii w Polsce. Wizyta miała nie tylko cele turystyczne.

Japonia w TG

Jak podaje Urząd Miasta, dyplomata przyjechał na zaproszenie Mirosława Błaszczaka, japonisty, byłego Attaché Kulturalnego Ambasady RP w Tokio i byłego Dyrektora Instytutu Polskiego w Tokio, założyciela Centrum Wymiany Polska-Japonia. Przez 16 lat pełnił także obowiązki dyrektora TCK. 

Zagraniczny gość odwiedził Tarnogórskie Centrum Kultury, gdzie przywitali go: wiceburmistrz ds. społecznych Jolanta Tuszyńska, dyrektor Ewa Trojan i pracownicy instytucji, która prowadzi działania związane z propagowaniem kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

- Podczas niedługiej wizyty w TCK, zaprezentowaliśmy nasze najważniejsze pomieszczenia: salę widowiskową, baletową czy też Punkt Sztuki, gdzie nasi pracownicy specjalnie na tę okazję przygotowali małą wystawę zgromadzonych pamiątek oraz pokaz archiwalnych zdjęć i kronik zajęć z języka i kultury Japonii Bunka - opowiadają gospodarze spotkania.  

Miyajima Akio wpisał się do pamiątkowej kroniki TCK.

Z wizytą w kopalni 

Japoński dyplomata nie mógł oczywiście nie zobaczyć jednego z najważniejszych zabytków naszego miasta. Spośród tarnogórskich obiektów UNESCO wybrano Zabytkową Kopalnię Srebra. Ambasador zwiedził podziemia w towarzystwie przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Podczas spotkania rozmawiano między innymi o współpracy po pandemii.

- Akio Miyajima jest ambasadorem od listopada 2020 r. Jego wizyta w kopalni to bardzo ważny, ale też kolejny krok w kierunku przyciągnięcia zagranicznego turysty do naszego miasta. Tarnowskie Góry współpracują z japońskimi instytucjami i obiektami już od kilku lat - wskazują członkowie lokalnej organizacji.
– Zagraniczny turysta jest dla nas tak samo ważny, jak Polski, ponieważ tarnogórskie podziemia należą przecież do światowego dziedzictwa – dodaje Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia.

Ambasador Japonii w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Srebrne Skrzydło i Nagrody Kultury 2020-2021

Srebrne Skrzydło i siedem Nagród Kultury. Znasz laureatów?

Tarnogórskie Centrum Kultury - repertuar listopad 2021

Bond, Sensoraki, Podróże ze sztuką. TCK zaprasza

Spotkanie z Zbigniewem Rokitą w Tarnowskich Górach

Zbigniew Rokita w Tarnowskich Górach. TCK zaprasza

Tarnogórskie Centrum Kultury - Teatr Polska

Teatr Polska w Tarnogórskim Centrum Kultury

Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta w Tarnowskich Górach - koncert

Kamiliańska Orkiestra Dęta znów zagra dla tarnogórzan

Tarnowskie Góry, Boże Narodzenie 2021

Świąteczne ozdoby nie tylko w centrum miasta? Są takie plany

10

Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich z okazji 100. rocznicy