Bakterie coli w Świniowicach. Woda niezdatna do picia

Bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców Świniowic! W wodzie kranowej znaleziono niebezpieczne bakterie.

4

Zanieczyszczona kranówka

4 września Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach w specjalnym oświadczeniu poinformował, że woda zaopatrująca kilka wsi, w tym Świniowice w gminie Tworóg, nie nadaje się do użytku. Znaleziono w niej bakterie coli. Oprócz wspomnianej miejscowości, zagrożone są także: Wielowieś, Sieroty, Chwoszcz, Czarków, Kieleczka, Radonia, Raduń, Zacharzowice i Borowiany.

Zakażona kranówka nie nadaje się absolutnie do picia czy przygotowywania posiłków. Nie powinno się także myć nią owoców, warzyw, naczyń kuchennych, ani... zębów. Swoich oczywiście.

- Woda może być wykorzystywana w gospodarstwach domowych (kąpiel, pranie odzieży, prace porządkowe) bez ograniczeń, jednakże zaleca się prewencyjne przegotowywanie wody przeznaczonej do kąpieli niemowląt oraz osób starszych - czytamy w dokumencie. - Jakość wody będzie na bieżąco monitorowana celem potwierdzenia skuteczności podjętych działań naprawczych, a informacje będą stale aktualizowane - dodają urzędnicy.

Wsparcie gminy

Pracownicy Inspektoratu tłumaczą, że aktualnie prowadzone są prace w celu ustalenia, co stało się przyczyną namnażania się mikroorganizmów. Sieć wodociągowa jest dezynfekowana. Gmina Tworóg udostępnia mieszkańcom Świniowic zastępczy punkt poboru wody przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nie radzimy ignorować zaleceń sanitarnych, ponieważ nawet krótki kontakt z zakażoną woda może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne. Do najczęstszych objawów zarażenia bakteriami coli należą: silne bóle głowy, brzucha, biegunka lub wymioty. To dopiero najlżejszy scenariusz. W późniejszym etapie zarazki mogą wywołać między innymi sepsę oraz zapalenie opon mózgowych. Z tego powodu należy szczególnie chronić noworodki i małe dzieci.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Szkła Podstawowa w Przezchlebiu - zajęcia z programowania

Gmina Zbrosławice. Zajęcia z robotyki dla małych

Urząd Miasta Tarnowskie Góry, godziny otwarcia

Urząd Miejski ogranicza przyjmowanie petentów

Zakłady Chemiczne Tarnowskie Góry

Informacje w temacie Zakładów Chemicznych "Tarnowskie Góry".

Tarnogórzanin twarzą Sii Cycling Team

Tarnogórzanin Kamil Hajda twarzą ogólnopolskiej kampanii

Nowy sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej z Kalet

Nowy sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaletach

Narodowy Spis Powszechny, Tarnowskie Góry

Nowy punkt spisowy w... tarnogórskim Parku Wodnym

Nowa karetka w Kaletach

Nowa karetka dla Kalet. Kosztowała 500 000 złotych