Bal w Pałacu, czyli edukacyjna podróż do Świerklańca

Park w Świerklańcu to popularny wśród tarnogórzan teren spacerów i odpoczynku. Nie wszyscy wiedzą jednak, jakie tajemnice skrywa w sobie to miejsce. Niektóre z nich wyjawia projekt "Bal w Pałacu".

Z wizytą u Blanki i Guido

Wszyscy, a zwłaszcza najmłodsi lubią sensacyjne opowieści o tajemnicach, zamkach, ukrytych lub zaginionych skarbach. Może się okazać, że tego typu historie znajdujemy nie tylko w literaturze. Czasami warto spojrzeć trochę bardziej dociekliwie na dzieje własnego powiatu, tak jak zrobiło to stowarzyszenie Góry Kultury.

Członkowie organizacji oddali w ręce tarnogórzan wyjątkowy zeszyt edukacyjny. Od innych tego typu broszur dla dzieci odróżnia go przede wszystkim motyw przewodni: rodzina Henckel von Donnersmarck. Razem z kamerdynerem Johannem najmłodsi odkryją sensacyjne zagadki parku w Świerklańcu, gdzie niegdyś mieścił się jeden z najpiękniejszych pałaców w regionie, a może i w Europie.

- Forma zeszytu zawiera krótkie historyjki, gry, zagadki. Tematem jest Guido von Donnersmarck oraz jego dzieje. Historia wpisuje się w uniwersalną narrację o bogatych książętach (Guido), królewnach pochodzących z ubogich rodzin (Blanka), wspaniałych pałacach - opowiadają pomysłodawcy projektu. - Wychodzimy z założenia, że takich historii nie musimy szukać daleko, bo mamy je na własnym podwórku i w ten sposób, operując znaną symboliką, możemy dotrzeć do najmłodszego odbiorcy. Efekt edukacyjny osiągnięty - cieszą się.

Broszura powstała dzięki staraniom czterech, zachwyconych historią Świerklańca osób. Zeszyt wspólnymi siłami stworzyli: Sylwia Jata, Anna Gołkowska-Dymarczyk oraz Krzysztof Stręcioch i Marek Panuś.

- Po pałacu i zamku w Świerklańcu zostały nieliczne pamiątki, w tym fotografie i pocztówki. Przeglądając je, uświadamiam sobie, jak wielki skarb został utracony na zawsze. Mam nadzieję, że zeszyt zainspiruje czytelników do dalszego odkrywania historii tego miejsca i poznawania postaci, które były z nim związane - dodaje odpowiedzialny za graficzną część przedsięwzięcia Krzysztof Stręcioch.

Gdzie znaleźć "Bal w Pałacu"?

Co prawda projekt został zaadresowany głównie do najmłodszych tarnogórzan, ale do bliższego poznawania historycznych zagadek zaproszone są całe rodziny. Może to dobry pretekst, by wybrać się na małą wycieczkę do Świerklańca? Zainteresowani znajdą bezpłatne broszury w czterech lokalizacjach:

  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Świerklańcu
  • Muzeum w Tarnowskich Górach
  • Tarnogórskie Centrum Kultury

Być może projekt nie ujrzałby światła dziennego i nie trafił do przyszłych odbiorców, gdyby nie finansowe wsparcie instytucji publicznych. Działania uzyskały dotacje ze środków Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta Tarnowskie Góry, a także śląskiego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Patronat honorowy nad wydaniem objął wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon