Balladyna w Boruszowicach. Narodowe Czytanie w wyjątkowej odsłonie

Narodowe czytanie w boruszowicach2

Wrześniowa akacja "Narodowego Czytania" stała się już niemal tradycją. Co roku włączają się do niej nowe placówki z nowymi pomysłami. Co w zeszły poniedziałek zorganizowała młodzież z Boruszowic?

Przeczytać to za mało 

Wiele instytucji kultury, bibliotek i placówek edukacyjnych włącza się w działania podejmowane w ramach "Narodowego Czytania". Miło nam poinformować, że do tegorocznej edycji dołączył także Zespół Szkolno - Przedszkolny w Boruszowicach (gmina Tworóg). Uczniowie ostatniej, ósmej klasy postanowili nieco podnieść sobie poprzeczkę i nie zatrzymywać się tylko na uroczystym przeczytaniu fragmentów "Balladyny", która została wybrana na lekturę w roku 2020. Młodzież również wcieliła się w postacie dramatu i odegrała jedną z jego najważniejszych scen. Ich teatralne zmagania zostały uwiecznione w postaci filmu. Nagranie można zobaczyć TUTAJ

Młodych artystów wspierały także ich opiekunki: pedagog szkolna Aleksandra Gołkowska oraz Ewa Jaruszowic, które poprowadziły grupę teatralną przez zawiłości romantycznego tekstu, zadbały o ich oryginale kostiumy oraz koordynowały całą akcję. To dzięki nim wszyscy możemy zapoznać się z efektami prac ósmoklasistów. Przed kamerą zobaczymy następujące postacie:

  • Balladyna - Karolina Różewicz
  • Alina - Marta Napiórkowska 
  • Wdowa - Elżbieta Gołkowska
  • Kirkor - Jakub Cieślik 
  • Giermek I - Jacek Chmiel 
  • Giermek II - Ksawery Szumiał 
  • Charakteryzatorka - Kamila Dworaczek 
  • Obsługa techniczna - Jakub Razik 

Dzisiaj czytamy fragmenty tragedii Juliusza Słowackiego ubranej w kostium legendarny, a tekst jakże jest aktualny - opowiada dyrektorka Anna Rogala-Goj. - Mówi tak wiele o ludzkiej naturze i o tym, do jakich zgubnych konsekwencji prowadzi niewłaściwie obrany cel. Dla mnie Balladyna to jeden z ważniejszych tekstów w polskiej literaturze właśnie przez swoją symbolikę i ponadczasowość - tłumaczy. 

Zaangażowali wszystkich 

Oprócz teatralnych działań klasy ósmej, do "Narodowego Czytania" przyłączyli się także pozostali uczniowie. W ubiegły poniedziałek odbyła się uroczysta inauguracja wydarzenia, w której wzięła udział starsza młodzież. Dla młodszych dzieci zorganizowano czytanie fragmentów "Balladyny" w klasach. Zaprezentowano im także wspomniany film, który - jak potwierdzają nauczyciele - cieszył się dużym uznaniem odbiorców. 

Narodowe Czytanie to projekt, który uświadamia nam skąd przychodzimy. Wielkie dzieła literatury polskiej być może dla wielu wydają się anachroniczne, nie na współczesne czasy, ale to z nich można czerpać mądrość. To one są częścią naszego dziedzictwa i budują narodową tożsamość, uczą patriotyzmu - mówi Anna Rogala-Goj. - Warto, a nawet należy je przypominać także dzieciom i młodzieży. Nawet jeśli są trudne w percepcji, tak jak "Balladyna" - zachęca. 

Gratulujemy pomysłowości i zapału młodym, boruszowickim aktorom oraz ich opiekunom. Z niecierpliwością czekamy na ich kolejne projekty. Mamy nadzieję, że zaprezentowany spektakl nie będzie ostatnim w ich teatralnej działalności.

fot. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Boruszowicach

 

Narodowe czytanie w boruszowicach2

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej: