Barbórka w środku lata 2023. Tak bawili się tarnogórzanie w pierwszy dzień imprezy

15 lipca na tarnogórskim rynku rozpoczęły się obchody wyjątkowego górniczego święta. Główne atrakcje zaplanowano wprawdzie na jutro, ale już dziś gości nie brakowało.

Barbórka w środku lata 2023

Tarnowskie Góry górnicze święto celebrują dwa razy w roku: 4 grudnia, kiedy przypada wspomnienie świętej Barbary oraz w połowie lipca, co upamiętniać ma ponowne odkrycie złóż srebronośnych pod koniec XVIII wieku. W 1784 roku, na głębokości 18 m w szybie Rudolphine ponownie znaleziono poszukiwane złoża. Dwa dni później podobnego okrycia dokonano w szybach Łyszczonka i Opala. Na miejsce przyjechał sam Fryderyk Wilhelm Reden. Podobno, kiedy zobaczył na własne oczy wydobyte z tarnogórskiej ziemi skarby, miał upaść na kolana i dziękować Bogu. Lipcowe odkrycie ucieszyło wielu, ale nikt nie spodziewał się, że mieszkańcy wciąż będą wspominać je po wiekach.

Podobnie jak w poprzednich latach, także w te wakacje Tarnowskie Góry zaprosiły mieszkańców i gości na kolejną edycję wydarzenia. Świętujemy przez dwa dni: 15 i 16 lipca, choć jedno z wydarzeń - koncert muzyki Herrnhutów i otwarcie wystawy im poświęconej w Kościele Zbawiciela - miało miejsce już w piątek.

Gwarkowska sobota za nami

Dziś, 15 lipca, pomimo upału na rynku zainteresowanych wydarzeniami nie brakowało. Nie brakowało też atrakcji. Muzeum w Tarnowskich Górach zorganizowało zwiedzanie tematyczne. O godzinie 15:00 na rynku odbyły się warsztaty pieśni śląskich. Następnie o lokalnych tradycjach i języku opowiadała najmłodszym i ich rodzicom Ślōnsko Bajarka. Po niej na głównym placu odbyła się musztra Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Na scenie zaprezentował się również zespół Ligocianie i Grzegorz Płonka. Na finał wystąpiła Orkiestra Power of Winds.

Na rynku swoje stragany rozstawili też rękodzielnicy i wystawcy. Jarmark stanowi jedną z atrakcji towarzyszących głównym obchodom. Na kramach można było oglądać biżuterię, tarnogórskie pamiątki, dekoracje wnętrz, materiałowe zabawki. Na miłośników tradycyjnych i egzotycznych smaków czekały smakowite propozycje. Można będzie odwiedzić ich także jutro, 16 lipca.

Co ciekawego czeka nas w niedzielę?

  • 10:00 - Msza święta za górników i Wolne Miasto Górnicze w kościele w Bobrownikach Śląskich
  • 14:00 - uroczystości rocznicowe na pamiątkę odkrycia 16 lipca 1784 roku złóż srebronośnych w szybie Rudolphine w Parku Kunszt
  • 14:00 - warsztaty tworzenia górniczego czako na rynku
  • 14:00 - tematyczne zwiedzanie Muzeum w Tarnowskich Górach
  • 16:00 - powitanie
  • 16:15 - Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Miasteczko Śląskie i koncert na 100 pyrlików
  • 17:30- Orkiestra dziecięco-młodzieżowa "Śląskie Smyki"
  • 18:45 - widowisko Skok przez skórę
  • 20:00 - SĄSTĄD

atrakcje towarzyszące

  • 15-16.07, 10:00-20:00 - jarmark rękodzieła
  • 15-16.07, 16:00-18:00 - zwiedzanie Kościoła Zbawiciela
  • 15.07, 11:00-13:00 - warsztaty artystyczne "Tarnogórskie Klimaty" w Kościele Zbawiciela
  • wystawa plenerowa "UNESCO/Tu się wszystko zaczęło"
Tarnowskie Góry kopalnia

Może Cię zainteresować:

Reden, maszyna parowa i srebro, czyli spróbujmy jeszcze raz po tarnogórsku

Autor: Urszula Gołkowska

17/07/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon