Barbórka w środku lata
Tarnowskie Góry lubią zaskakiwać. Tutaj Barbórkę obchodzi się dwa razy w roku - tak jak wszędzie na Górnym Śląsku, czyli 4 grudnia oraz - w środku wakacji. Jest to nawiązanie do dawnych górniczych bergfestów organizowanych także w lecie. Co więcej, ten okres jest szczególnie istotny dla miasta także z innego powodu. W lipcu 1784 roku miało miejsce wydarzenie, które zaważyło na dalszych losach Tarnowskich Gór i okolic.
16 lipca w szybie poszukiwawczym "Rudolfina" na terenie Bobrownik (ob. dzielnica Tarnowskich Gór), w obecności hrabiego Fryderyka Wilhelma von Reden dokonano odkrycia bogatych złóż rudy srebra i ołowiu. W tym samym roku otwarto państwową kopalnię "Fryderyk” (Friedrichsgrube). Dzięki tej inwestycji podupadłe od wielu dziesięcioleci górnictwo znów stanęło na nogi. Rozpoczęła się trzecia i zarazem ostatnia era górnictwa kruszcowego - podaje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Jest zatem co świętować! W lipcowy weekend miasto szczególnie przypomina sobie o swojej historii. Obchody odbywają się nie tylko na rynku, ale także w Parku Kunszt, ściśle związanym z XVIII-wiecznym odkryciem. Podczas wydarzenia w Tarnowskich Górach można zobaczyć postacie takie jak Fryderyk Wilhelm von Reden czy Fryderyk Anton von Heynitz.
Przed nami kolejna edycja
Wiemy już, kiedy odbędzie się tegoroczna Barbórka w środku lata. Można już rezerwować sobie weekend 12-13 lipca (sobota - niedziela), choć pierwsze atrakcje mogą pojawić się jeszcze w piątek, 11 lipca. Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Tarnowskie Góry, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Miasta Gwarków oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tarnowskich Górach. W programie nie zabraknie "klasyków".
Wszystko zaczęło się w Tarnowskich Górach - także święta górnicze, dlatego nawiązująca do odbywających się od końca XVIII wieku lipcowych Bergfestów Barbórka w środku lata już z chwilę, bo 12 i 13 lipca! Jak co roku nie obędzie się bez Koncertu na 100 pyrlików granego na kolejowych "glajzach", uroczystości w Parku Kunszt, gdzie narodził się górnośląski przemysł, skoku przez skórę, tańczenia "Tarnogórskiego Walczyka", śpiewania "Tarnogórskiego Dzwoneczka" oraz wielu warsztatów, spotkań, koncertów i jarmarku rękodzieła - zapraszają.