Barbórka w środku lata w Tarnowskich Górach organizowana jest za sprawą 288. rocznicy odkrycia złóż srebronośnych w szybie Rudolphine

Barbórka w środku lata? Tak, w Tarnowskich Górach rozpocznie się już 16 lipca i potrwa jeden dzień dłużej.

UM Tarnowskie Góry
Barbórka w środku lata

Z okazji 288. rocznicy odkrycia złóż srebronośnych w szybie Rudolphine oraz przypomnieć dawne lipcowe Berfesty w Tarnowskich Górach po raz kolejny zorganizowana zostanie Barbórka w środku lata. Początek imprezy będzie miał miejsce w Parku Kunszt, wydarzenia będą trwały na Rynku dwa dni na Rynku 16 i 17 lipca.

Wielkie otwarcie

Początek Barbórki w środku lata zaplanowano na sobotę (16 lipca), wówczas o godzinie 15:00 w Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1) odbędzie się wykład Beaty Kiszel - Święta Barbara w sztuce. Godzinę później nastąpi uroczyste otwarcie i już o godzinie 16:30 zagra Górnicza Orkiestra Dęta Bytom im. Józefa Słodczyka pod kierownictwem Dariusza Kasperka. Godzinę później wystąpi Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod kierownictwem Henryka Mandrysza.

Na 18:30 zaplanowano występ Adama Snopka – stand up przy fortepianie. Całe sobotnie świętowanie zakończy Rajcula Warzy – Monodram wg jednoaktówki autorstwa i w reżyserii Aliny Moś-Kerger.

Kolejny dzień wrażeń

W niedzielę o godzinie 10:00 odbędzie się pokaz spektaklu dla dzieci „ŚLĄSKO BAJARKA", nie zabraknie również artystycznych warsztatów. O godzinie 11:30 w dzielnicy Bobrowniki Śląskie w kościele pw. Przemienienia Pańskiego nastąpi uroczysta msza w intencji górników i górniczego miasta.

W Muzeum w Tarnowskich Górach o godzinie 12:00 pyrlik i żelazko oraz inne artefakty górnicze na stałej wystawie poprowadzi Bogusława Brol. Ta część dnia zakończy się o godzinie 14:00 w Parku Kunszt uroczystościami rocznicowymi na pamiątkę odkrycia 16 lipca 1784 roku w szybie Rudolphine złóż srebronośnych Rynek.

Wydarzenia powrócą o godzinie 16:00, kiedy to nastąpi otwarcie. Na 16:15 zaplanowano koncert Tarnogórskiej Orkiestry Dętej - “Koncert na 100 pyrlików”. O godzinie 17:15 wystąpią: Stowarzyszenie Góry Kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku i chór Allegro. Tarnogórski pokaz mody odbędzie się o godzinie 18:00. Pół godziny później pojawi się Adam Oleś z Hudru Hudru. Barbórkę w środku lata zakończy o godzinie 20:00 Zakuka.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon