Będą łąki kwietne w Tarnowskich Górach?

Stowarzyszenie Nasz Samorząd poinformowało, że dostało dotację w wysokości 2649 zł z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na łąki kwietnie. W planach jest wysianie ponad 500 łąk. Projekt ma wejść w życie jeszcze w połowie maja.

Ka

Zapowiada się kolorowo - Nasz Samorząd dostał dofinansowanie w wysokości 2649 zł na łąki kwietnie w Tarnowskich Górach. Czy będą w naszym mieście jeszcze nie wiadomo. Władze są otwarte na propozycje. Tymczasem członkowie stowarzyszenia zapowiadają, że wysieją około 500 kwiatów. Pod uwagę mają być brane tereny przed budynkami szkół nie tylko naszego miasta, lecz całego powiatu. Wysiewanie planowo ma się rozpocząć jeszcze w połowie maja.

Łąki kwietne stają się coraz bardziej popularne w innych miastach. W Bytomiu wysiano już około 400 m² wzdłuż ulicy Celnej i 200 m² w okolicy Polany Piknikowej w Parku Miejskim. - Najbardziej atrakcyjne i bioróżnorodne są fragmenty siedlisk, które stanowią mozaikę. Tak zorganizowana zieleń w miastach potrafi być żywsza, atrakcyjniejsza dla zwierzą i roślin niż w rezerwatach, które bywają monotypowe - przyznaje Łukasz Fuglewicz z Działu Zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

W Katowicach łąki kwietne siane są już od dwóch lat w ramach projektu KATOobywatel. Jak wskazuje Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach, w tym roku zakwitną one na 20 tys. m² terenów. Powierzchnia łąk w Katowicach się powiększy, ponieważ Zakład Zieleni Miejskiej zrezygnował z koszenia blisko 50 tys. m² terenów zielonych. Miasto mają zdobić dziko rosnące łąki, które są proste w utrzymaniu. Wystarczy skosić je jedynie raz w roku, a następnie wywieźć siano. Powinno się to zrobić około miesiąc przed spadkiem temperatur, aby rośliny odrosły na wys. 10-15 cm przed okresem zimowym. Efekty niekoszenia i siania łąk kwietnych w Katowicach będziemy podziwiać dopiero latem.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry trasy rowerowe

Tarnowskie Góry łączą siły z Toruniem w temacie rowerowym

Semafor makieta kolejowa w Tarnowskich Górach

Makieta kolejowa Semafor może pozostać w naszym mieście

Tarnowskie Góry info

Co ma się zmienić w Tarnowskich Górach? Urząd Miasta pyta

Tarnowskie Góry rynek

Czego chcą mieszkańcy Tarnowskich Gór? - wyniki ankiety

Powiat tarnogórski - nowe i odnowione przejścia dla pieszych

Powiat odnowił przejścia dla pieszych. Trudno je przeoczyć

Zbroslawice pijany kierowca

Slalomem przez Zbrosławice. Pijany kierowca zatrzymany

Ulica Powstańców Śląskich już otwarta!

Ulica Powstańców Śląskich otwarta dla ruchu drogowego