Bezpłatny transport publiczny dla uczniów. Sprawdź, na jakich zasadach

Warto wiedzieć, że część młodzieży z naszego powiatu może podróżować autobusami za darmo. Trzeba tylko postarać się o kartę ŚKUP...

Tarnowskie Góry Dworzec Autobusowy

Do szkoły bez biletu

Już jutro uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Pojazdy komunikacji miejskiej będą oblegane przez tłumy dzieci i nastolatków zmierzających do swoich klas. Wielu z nich na co dzień korzysta właśnie z oferty Zarządu Transportu Metropolitalnego. Przypominamy, że nie wszyscy muszą kupować bilet.

Aktualna taryfa ZTM informuje, że dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 lat, mający miejsce zamieszkania lub zameldowania na terenie gmin wchodzących w skład GZM, podróżują autobusami bezpłatnie. Przypomnijmy, że do Metropolii nalżą:

  • Ożarowice
  • Świerklaniec
  • Tarnowskie Góry
  • Zbrosławice
  • Radzionków

Warto wiedzieć, że niektóre samorządy, w tym Krupski Młyn, podpisały porozumienie z GZM, które uprawnia mieszkające na terenie tej gminy dzieci i młodzieży do korzystania z bezpłatnych przejazdów.

Autobusem do Kalet. Dodatkowe połączenia w dni robocze. Sprawdź nowy rozkład jazdy

Jak działa ulga ZTM dla uczniów?

By móc za darmo przemieszczać się autobusami, należy złożyć wniosek o kartę ŚKUP. Można zrobić to przez Internet lub w Punktach Obsługi Pasażera. Najbliższy znajduje się na Dworcu Autobusowym w Tarnowskich Górach (ul. Pokoju 1). Karta zamówiona w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach: 8:00-18:00, zostanie dostarczona do wybranego POP po godzinie 16:00 za dwa dni robocze.

- Osoba, która ukończyła trzynasty rok życia, może złożyć wniosek samodzielnie (bez obecności rodzica lub opiekuna). Należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, na przykład legitymację szkolną - informują przedstawiciele ZTM
- Jeśli taki wniosek chce złożyć rodzic lub inna osoba w imieniu dziecka, które ukończyło 13 lat, musi on mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość dziecka oraz dokument potwierdzający tożsamość pełnomocnika.
- Dzieci, które nie ukończyły trzynastego roku życia, nie mogą samodzielnie złożyć wniosku. Wniosek powinien złożyć rodzic lub opiekun prawny.

Starając się o kartę dla dziecka, rodzic powinien okazać:

  • legitymację szkolną, dowód osobisty lub paszport dziecka
  • dowód osobisty rodzica (opiekuna)

Karta wydawana jest bezpłatnie. Jeżeli wniosek wypełniamy przez Internet, naliczona zostanie opłata w wysokości 20 zł. Środki te będą dostępne na koncie ŚKUP. Można je wykorzystać przy zakupie biletów.

Po otrzymaniu karty należy koniecznie zakodować na niej ulgę uprawniającą uczniów do bezpłatnego korzystania z oferty ZTM.

Ważna informacja dla rodziców przedszkolaków

Aktualny cennik umożliwia maluchom do końca roku kalendarzowego, w którym ukończyły siódmy rok życia, bezpłatne przejazdy na podstawie oświadczenia osoby opiekują­cej się dzieckiem w czasie po­dróży.

Zmiany w kursowaniu autobusów linii 94 i 174. To kolejny etap metropolitalnych modyfikacji

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon