Brama Gwarków w nowej odsłonie, a to jeszcze nie koniec prac. Co planują Zbrosławice?

W jednej z gmin naszego powiatu widać już efekty zadania, w którym pokładane są duże nadzieje. To pierwsza część inwestycji związanej z turystycznym rozwojem Doliny Dramy.

Roznos Sztolni Fryderyk odnowiony

W zeszłym roku rozpoczęły się prace przy obiekcie znanym jako Brama Gwarków. To zakończenie sztolni kojarzonej przez większość z Tarnowskimi Górami. Gmina Zbrosławice rozpoczęła działania mające na celu przekształcenie terenu przy bramie w miejsce bardziej przyjazne turystom.

Urząd ogłosił przetarg na realizację zadania "Odtworzenie basenu roznosu Sztolni Fryderyk oraz wykonanie ścieżki przyrodniczo – dydaktycznej wzdłuż cieku Drama wraz z parkingiem". Całą inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy zakładał: wykonanie parkingu na 39 miejsc oraz żwirowej ścieżki, usztywnienie zbocza nad basenem sztolni, odtworzenie oryginalnych ścian zachodnich i maszkaronów na nowej ścianie zabezpieczającej portal. Drugi etap zaplanowany jest na kolejne lata. W jego ramach powstanie: drewniana ścieżka dydaktyczna wraz z pomostami, mostkiem nad Dramą, wiatami, oświetleniem oraz małą architekturą.

Łączny koszt pierwszej fazy inwestycji to 1 241 070 zł. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie ze środków Województwa Śląskiego. Dotacja wynosi 822 000 zł, pozostałe koszty pokryje gmina. W przetargu na wykonawcę zadań pierwszego etapu wybrano konsorcjum firm: Gminny Zakład Komunalny ze Zbrosławic oraz Agal sp. z.o.o. z Rybnika.

Na jakim etapie jest aktualnie projekt?

- Za pozyskane środki nasz obiekt UNESCO - Wylot Głębokiej Sztolni Fryderyk - nabrał dawnego blasku - cieszą się przedstawiciele gminy. - Jest też parking. Teraz najważniejsze - pozyskać środki na ścieżkę, zgodnie z projektem! Brama Gwarków to jeden z głównych punktów Szlaku "Miasta Gwarków", który powstanie za sprawą Lokalnej Organizacji Turystycznej "Miasta Gwarków" - dodają.

LOT oficjalnie rozpoczął funkcjonowanie w 2021 roku. Organizacja łączy samorządy, stowarzyszenia i przedsiębiorców Tarnowskich Gór, Zbrosławic oraz Bytomia. Jej głównym celem jest ochrona i promowanie zabytków UNESCO na terenie tych trzech gmin. Dzięki nawiązanej współpracy możliwe będzie staranie się o środki zewnętrze, działalność wydawnicza czy tworzenie sytemu informacji turystycznej.

Brama gwarkow tg

Może Cię zainteresować:

Dolina Dramy i Brama Gwarków. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Autor: Urszula Gołkowska

15/05/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon