Budowa spalarni śmieci odsunięta. Tarnogórzanie będą pisać do posłów?

W Tarnowskich Górach nieśmiało rozpoczyna się akcja wysyłania listów do śląskich posłów z partii Prawo i Sprawiedliwość. Tym razem w kwestii spalarni śmieci.

Spalarnia śmieci w GZM

Listy w sprawie spalarni

W zeszłym tygodniu Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która dawała prawo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do zarządzania odpadami. To z kolei uniemożliwia wybudowanie wspólnej dla zrzeszonych miast spalarni śmieci. Przeciwko nowelizacji odpowiedzieli się reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz'15 oraz kilku niezrzeszonych parlamentarzystów.

W Tarnowskich Górach pojawiła się inicjatywa, by o podjętą decyzję zapytać śląskich posłów PiS.

Części mieszkańców spodobał się ten pomysł. Czy akcja osiągnie większe zasięgi? Zobaczymy.

Co dalej ze śmieciami?

Podczas rozmowy z Radiem eM, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak przypominał, że problem odpadów dotyczy nie tylko portfeli mieszkańców, ale także kwestii ekologicznych.

- To jest problem, który naprawdę należy rozwiązać ze względu na dbałość o środowisko, jak najszybciej to jest możliwe. Żałuję. Nie udało się przy tym podejściu tego zrobić, być może znowu to odsuniemy na czas dwóch, trzech lat - mówił.

Przewodniczący GZM dodał, że istnieje jeszcze druga ścieżka, by wybudować spalarnię. Samorządy mogłyby podpisać porozumienie z Metropolią, ale wówczas musiałyby wesprzeć ten projekt pieniężnie.

- Sporo gmin już nie ma nadwyżki finansowej, by finansować inwestycje. To jest dla nich bardzo trudne. Chcieliśmy wcześniej sprawdzić tę drugą drogę, czyli możliwość zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz dopisku do ustawy o Metropolii, że jest to nasze zadanie i to akurat się nie udało - dodał Kazimierz Karolczak.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon