Były prezes Kolei Dolnośląskich będzie zarządzał PKM-em w Metropolii

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Świerklańcu ma nowego prezesa. Został nim Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich, ostatnio szef PKS-u w Słupsku i znany w Polsce ekspert od transportu zbiorowego.

mat. Koleje Dolnośląskie
Piotr Rachwalski

- To dla reszty kraju swoisty poligon do nowych rozwiązań metropolitalnych. Pod tym względem najwięcej dzieje się właśnie na Śląsku. To miejsce, gdzie się tworzy coś zupełnie od nowa – tak mówi Piotr Rachwalski, nowy prezes Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Świerklańcu.

Należąca do Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii spółka obsługuje ponad 20 połączeń autobusowych prowadzących ze Świerklańca do pobliskich miejscowości, m.in. Bytomia, Radzionkowa, Piekar Śląskich i Krupskiego Młyna, ale także na lotnisko w Pyrzowicach.

Piotr Rachwalski trafił do Świerklańca z drugiego końca Polski. Dokładnie zaś ze Słupska, gdzie przez ostatnie kilka lat szefował tamtejszemu PKS-owi. Wcześniej krótko kierował aquaparkiem w Wałbrzychu, a jeszcze przed tym w latach 2014 – 2019 był prezesem Kolei Dolnośląskich. To właśnie za jego rządów spółka ta stała się prymusem wśród przewoźników kolejowych w Polsce (dość powiedzieć, że w pierwszym roku jego rządów KD przewiozły 3,6 mln pasażerów, a w roku 2018 było to już ponad 11,6 mln). Rachwalski dał się poznać jako gorący orędownik konkurencyjności oraz budowania gęstej oferty połączeń, mocno przekonany o tym, że można w ten sposób skutecznie powalczyć o pasażera, w pewnych warunkach zachęcając do wyboru transportu zbiorowego nawet osoby korzystające zazwyczaj z samochodów. - Kolej jest za droga by woziła powietrze – stwierdził w jednym z wywiadów i to dobrze oddaje jego podejście do tematu.

- Pod względem transportu miejskiego ten region na pewno stanowi wyzwanie – mówi nam dyplomatycznie o jakości komunikacji miejskiej w Metropolii Rachwalski.

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Autobus ZTM

Może Cię zainteresować:

Nowości w taryfie ZTM-u. Ceny biletów od stycznia będą się zaczynały od... złotówki. Tyle ma kosztować 5-minutowa podróż

Autor: Michał Wroński

16/12/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry. Projekt Stop Smog

Stop Smog. Inwestycja dotyczy 350 domów na terenie GZM

Rzeczywiste czasy jazdy pojazdów ZTM

Nowy etap metropolitalnego projektu GZM Data Store

Tarnowskie Góry. Rozbój na dworcu autobusowym

Rozbój w centrum miasta. Napastnik groził nożem nastolatkowi

Katowice Airport, terminal B

Otwarto terminal B na lotnisku w Pyrzowicach

Tarnowskie Góry, Śniadanie na Polanie, Spis Powszechny

Spisz się podczas Śniadania na Polanie

Reportaż Jeżech Stond

Projekt Jeżech Stond najlepszy w całym kraju!

Urząd Miasta w Tarnowskich Górach

Urząd Miasta otwarty dla mieszkańców