Były prezes Kolei Dolnośląskich będzie zarządzał PKM-em w Metropolii

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Świerklańcu ma nowego prezesa. Został nim Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich, ostatnio szef PKS-u w Słupsku i znany w Polsce ekspert od transportu zbiorowego.

mat. Koleje Dolnośląskie
Piotr Rachwalski

- To dla reszty kraju swoisty poligon do nowych rozwiązań metropolitalnych. Pod tym względem najwięcej dzieje się właśnie na Śląsku. To miejsce, gdzie się tworzy coś zupełnie od nowa – tak mówi Piotr Rachwalski, nowy prezes Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Świerklańcu.

Należąca do Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii spółka obsługuje ponad 20 połączeń autobusowych prowadzących ze Świerklańca do pobliskich miejscowości, m.in. Bytomia, Radzionkowa, Piekar Śląskich i Krupskiego Młyna, ale także na lotnisko w Pyrzowicach.

Piotr Rachwalski trafił do Świerklańca z drugiego końca Polski. Dokładnie zaś ze Słupska, gdzie przez ostatnie kilka lat szefował tamtejszemu PKS-owi. Wcześniej krótko kierował aquaparkiem w Wałbrzychu, a jeszcze przed tym w latach 2014 – 2019 był prezesem Kolei Dolnośląskich. To właśnie za jego rządów spółka ta stała się prymusem wśród przewoźników kolejowych w Polsce (dość powiedzieć, że w pierwszym roku jego rządów KD przewiozły 3,6 mln pasażerów, a w roku 2018 było to już ponad 11,6 mln). Rachwalski dał się poznać jako gorący orędownik konkurencyjności oraz budowania gęstej oferty połączeń, mocno przekonany o tym, że można w ten sposób skutecznie powalczyć o pasażera, w pewnych warunkach zachęcając do wyboru transportu zbiorowego nawet osoby korzystające zazwyczaj z samochodów. - Kolej jest za droga by woziła powietrze – stwierdził w jednym z wywiadów i to dobrze oddaje jego podejście do tematu.

- Pod względem transportu miejskiego ten region na pewno stanowi wyzwanie – mówi nam dyplomatycznie o jakości komunikacji miejskiej w Metropolii Rachwalski.

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Autobus ZTM

Może Cię zainteresować:

Nowości w taryfie ZTM-u. Ceny biletów od stycznia będą się zaczynały od... złotówki. Tyle ma kosztować 5-minutowa podróż

Autor: Michał Wroński

16/12/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon