Ciekawy pomysł dotyczący tarnogórskich przystanków. Po co nam bariero-siedziska?

Tarnogórska radna zgłosiła interpelację w sprawie nowych instalacji, które jej zdaniem mogłyby polepszyć komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Co to takiego i jak ma działać?

Urszula Gołkowska
Tarnowskie góry opolska

Bariero-siedziska przy przystankach?

Na początku roku szkolnego do Urzędu Miasta wpłynęła interpelacja Doroty Tiszler (Inicjatywa Obywatelska). Radna proponowała nowe rozwiązanie, które według niej mogłoby pozytywnie wpłynąć na użytkowników przestrzeni publicznej. Przy ulicy Opolskiej i Piłsudskiego miałyby się pojawić bariero-siedziska. Należałoby je zamontować przy przystankach w rejonie Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych oraz II LO im. Staszica.

Obecnie w Tarnowskich Górach realizowana jest budowa ścieżek rowerowych na dość ograniczonej przestrzeni miejskiej. Musimy nasze miasto przygotować do dość wzmożonego ruchu rowerowego i bezpiecznego użytkowania dróg rowerowych i pieszo-rowerowych - stwierdza w dokumencie radna.

Zainstalowanie bariero-siedzisk przy przystankach autobusowych poprawia komfort oczekujących tam pasażerów, a jednocześnie odgranicza strefę przystanku od ścieżki rowerowej. Warto wykorzystać wszystkie możliwe rozwiązania, które poprawiają bezpieczeństwo użytkowników ruchu rowerowego i pieszych.

Dorota Tiszler dodaje także, że podobne rozwiązania można by zastosować przy ulicach: Sienkiewicza, Bytomskiej, Nakielskiej, Częstochowskiej, Janasa i alei Jana Pawła II.

Co dalej z pomysłem?

Pod koniec września Urząd Miasta przedstawił odpowiedź na propozycję radnej. W najbliższej przyszłości raczej nie skorzystamy z bariero-siedzisk, ale sprawa została przedstawiona Starostwu Powiatowemu.

Projekt realizowany przez Gminę Tarnowskie Góry dotyczący budowy dróg pieszo-rowerowych nie zwiera dodatkowych elementów wyposażenia przy istniejących przystankach autobusowych - czytamy w dokumencie.

Interpelacja zostanie przesłana do Zarządu Dróg Powiatowych w Tarnowskich Górach z prośbą o przeanalizowanie możliwości zastosowania proponowanych rozwiązań w pasach dróg będących w ich zarządzaniu.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon