Cisnymy na Kychowek - sprzątanie żydowskiego cmentarza w Miasteczku Śląskim

Już w najbliższą sobotę dzielni wolontariusze ze Stowarzyszenia Góra Jerzego w Miasteczku Śląskim znów udają się na sprzątnie żydowskiego cmentarza. Każdy chętny do pomocy mieszkaniec będzie mile widziany.

Sequel akcji

22 sierpnia członkowie organizacji będą kontynuować prace rozpoczęte w lipcu. Zainteresowanie poprzednim wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów. Społecznicy bardzo się cieszyli, że tak dużo osób chce ocalić od zapomnienia miejsce ważne nie tylko dla jednej grupy społecznej, ale dla całego miasta. Na październik zaplanowano udostępnienie cmentarza dla zwiedzających, żeby każdy mieszkaniec mógł poznać tę część historii regionu.

Pierwsza edycja akcji miała miejsce 18 lipca. Podczas wydarzenia wolontariuszom udało się oczyścić wiele nagrobków z trawy i chwastów. Jeszcze do niedawana teren nekropolii przypominał zwyczajną łąką, mało kto wiedział, jakie to cenne dla historii, zabytkowe miejsce. Dzięki pracy członków Stowarzyszenia oraz miejscowych ochotników możliwe jest przygotowanie cmentarza do dalszych dziań badaczy, przede wszystkim inwentaryzacji. W akcji wziął udział Sławomir Pastuszka - historyk, doktorant Uniwersytety Jagiellońskiego.

- Jeszcze rano było to jedno z najgorzej zachowanych żydowskich miejsc spoczynku na Górnym Śląsku - mówił badacz w dniu wydarzenia. - Nasza praca daje nadzieję na to, że zacznie ono wyglądać jak prawdziwy, normalny cmentarz. Sądzę, że jest tu około 120 pochówków - dodaje.

Wolontariusze poszukiwani

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na drugą część akcji. Sprzątanie cmentarza odbędzie się w godzinach 9:00 - 20:00. Dobrze wziąć z sobą narzędzia ogrodowe, ale jeśli się ich nie posiada, wolontariusze pożyczą swój sprzęt. Warto też pamiętać o środkach chroniących przed komarami.

- Cisnymy na Kychowek II, czyli sprzątanie cmentarza żydowskiego w Miasteczku Śląskim to ciąg dalszy porządkowania zapomnianej przez lata nekropolii, o której z dnia na dzień zaczynamy wiedzieć coraz więcej - opowiadają członkowie Stowarzyszenia. - Aby nam pomóc wystarczy przyjść na miejsce z chęciami - zachęcają.

fot. Stowarzyszenia Góra Jerzego w Miasteczku Śląskim

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Szkła Podstawowa w Przezchlebiu - zajęcia z programowania

Gmina Zbrosławice. Zajęcia z robotyki dla małych

Urząd Miasta Tarnowskie Góry, godziny otwarcia

Urząd Miejski ogranicza przyjmowanie petentów

Zakłady Chemiczne Tarnowskie Góry

Informacje w temacie Zakładów Chemicznych "Tarnowskie Góry".

Tarnogórzanin twarzą Sii Cycling Team

Tarnogórzanin Kamil Hajda twarzą ogólnopolskiej kampanii

Nowy sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej z Kalet

Nowy sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaletach

Narodowy Spis Powszechny, Tarnowskie Góry

Nowy punkt spisowy w... tarnogórskim Parku Wodnym

Nowa karetka w Kaletach

Nowa karetka dla Kalet. Kosztowała 500 000 złotych