Co nowego w Muzeum w Tarnowskich Górach? Na co warto się wybrać?

Placówka z naszego miasta ma dla nas dwie ciekawe propozycje. Zainteresowani lokalną historią mogą poznać sekrety rynku, a pasjonaci militariów - wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim.

Muzeum w Tarnowskich Górach
Muzeum w tarnowskich górach

Muzeum w Tarnowskich Górach zaprasza

Oprócz ciekawych ekspozycji i wystaw czasowych, placówka organizuje także liczne wydarzenia. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie poza budynkiem muzeum. 8 lipca w ramach Tarnogórskich spacerów uczestnicy odkryją mało znane opowieści związane z głównym placem miasta. Zbiórkę zaplanowano na godzinę 11:00 przy studni na rynku. W roli przewodnika wystąpi Mirosława Feldmann. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

- Podczas spaceru uczestnicy będą mieli okazję poznać historię powstawania miasta oraz kształtowania się architektury tarnogórskiego Rynku. Opowieść tę uzupełnią ciekawostki dotyczące losów poszczególnych domów i ich mieszkańców - zapowiadają organizatorzy.

Także w tym samym miesiącu odbędzie się wydarzenie dedykowane pasjonatom wojennej części historii. Na 30 lipca zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Buławą i szablą - w 340. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Militaria ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia". Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 16:00 w siedzibie Muzeum w Tarnowskich Górach. Opłata w ramach biletu wstępu (5zł/10 zł). Liczba miejsc ograniczona. Spotkanie poprowadzi Rafał Ludwikowski.

- Podczas oprowadzania ukazany zostanie fenomen popularności orientalnych militariów w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, związany z powszechnym wśród ówczesnej polskiej szlachty przekonaniem o pochodzeniu od starożytnych Sarmatów. Przedstawione zostaną także najważniejsze typy uzbrojenia i opancerzenia z tej epoki oraz ich pochodzenie - zapraszają organizatorzy.
Zbiory Żywych Archiwów

Może Cię zainteresować:

Zdjęciowi magicy z Tarnowskich Gór ożywiają stare fotografie. Pokazują, jak zrobić to samemu

Autor: Urszula Gołkowska

23/01/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon