Co z biletami długookresowymi na karcie ŚKUP? Czy można je zwrócić?

Zostaliście w domu i nie korzystacie z komunikacji miejskiej, ale wcześniej kupiliście bilet miesięczny czy kwartalny? Czy można go zwrócić? Wyjaśniamy.

Skup

Zagrożenie koronawirusem jest realne. Od ponad tygodnia mieszkańcy województwa śląskiego zdecydowanie zmniejszyli częstotliwość korzystania z komunikacji miejskiej. Wpływ na tę sytuację ma m.in. zamknięcie żłobków, przedszkoli, szkół czy uczelni. Swoją działalność zawiesiło też wiele zakładów pracy, a ci, którzy mogą sobie na to pozwolić wybrali pracę zdalną z domu. Tramwaje, autobusy i trolejbusy kursują nadal, ale pojazdy te są niemal puste. Co jednak z zakupionymi przez podróżnych biletami długookresowymi?

- Pasażerowie posiadający bilety 7-, 30-, 90-, 120-dniowe oraz wieloprzejazdowe mogą zdecydować się na zwrot pieniędzy – informuje biuro prasowe Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Szczegółowe informacje dotyczące zwrotów biletów można uzyskać dzwoniąc na bezpłatną infolinię Zarządu Transportu Metropolitalnego 800 16 30 30, która czynna całą dobę przez cały tydzień (również weekendy i święta).

Co zrobić, aby zwrócić bilet i otrzymać zwrot pieniędzy?

Jak wyjaśnia GZM, taki wniosek o zwrot biletu można złożyć samodzielnie za pośrednictwem Portalu Klienta ŚKUP. Aby skorzystać z tej możliwości należy zalogować się na swój profil na stronie internetowej: www.portal.kartaskup.pl. Następnie wybieramy opcję „Zgłoszenie reklamacji” (znajduje się w menu po lewej stronie).

A gdy nie pamiętamy loginu/hasła do Portalu Klienta?

W tym przypadku, aby otrzymać zwrot niewykorzystanego w pełni biletu długookresowego należy wysłać swoje zgłoszenie na adres mailowy kancelaria@metropoliaztm.pl, a w tytule wiadomości wpisz „ZWROT BILETU”. Oczywiście trzeba też podać takie dane jak: imię i nazwisko, numer karty ŚKUP oraz numer konta bankowego, na które mają zostać zwrócone pieniądze. Oczywiście można otrzymać zwrot gotówki na kartę ŚKUP, jednak nie można ich wykorzystać do zakupu biletów przez Portal Klienta. Pieniądze zgromadzone na karcie można wykorzystać kupując bilety w stacjonarnych automatach biletowych, w kasownikach znajdujących się w pojazdach (bilety w taryfie odległościowej i bilety strefowo-czasowe) czy płacąc za parkowanie w parkomatach ŚKUP.

Jak odzyskać hasło dla karty ŚKUP?

Można też podjąć próbę odzyskania hasła do konta w Portalu Klienta. W jaki sposób? Otóż login to 16 cyfr numeru karty ŚKUP. Z kolei hasło dla karty ŚKUP tworzone jest automatycznie z numeru PESEL. Każdy użytkownik ŚKUP podczas pierwszego logowania mógł zmienić login i hasło. Jeśli tak się stało, ale nie podaliśmy adres e-mail, nie ma możliwości zresetowania hasła. W tym przypadku trzeba po prostu wysłać e-mail z prośbą o zwrot biletu na adres: kancelaria@metropoliaztm.pl.

Natomiast jeśli adres mailowy został podany, wówczas można samodzielnie odzyskać hasło, korzystając z opcji „Zapomniałem hasła do konta”. W dalszej kolejności podajemy login lub nr karty oraz adres e-mail. Sprawdzamy skrzynkę pocztową i klikamy w otrzymany e-mailem link. Następnie postępujemy już zgodnie z instrukcjami podanymi powyżej dotyczącymi zgłaszania reklamacji.

fot. GZM

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry panorama

Wieża widokowa na Górze Cipiorg? Radny interpeluje

Tarnowskie Góry ZTM

Nowe kasowniki w autobusach ZTM. Wypowiedzą się mieszkańcy

Nagroda minister Rodziny i Polityki Społecznej

Projekt pracownic tarnogórskiego MOPS nagrodzony

Tarnowskie Góry, ulica Krakowska

Gdzie zniknął gwarek z ulicy Krakowskiej? Urząd Miasta wie

Tarnowskie Góry - Noc Spisowa w Urzędzie Miasta

Noc Spisowa w Tarnowskich Górach. Gdzie można się spisać?

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach - ułatwienia dla osób o specjalnych potrzebach

Starostwo z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami

Nasz Samorząd Tarnowskie Góry

Nasz Samorząd zabiega o dofinansowanie miejsc w żłobkach