Czas na las! Czyli o zielonej kulturze i kulturalnej zieleni

Tarnogórskie Centrum Kultury zrealizowało projekt pod tytułem: "Eko Kraina 2020: Czas na las!". Organizatorzy przeprowadzili warsztaty, prelekcje, spacery, a nawet sami posadzili drzewka.

Ekologiczne TCK

Czy ochrona środowiska i sztuka mogą iść razem w parze? Jak pokazuje niedawno przeprowadzona akcja TCK: może, a nawet powinna. Dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PZU tarnogórska placówka zorganizowała wiele atrakcyjnych wydarzeń promujących ekologię i pokazujących piękno przyrody. Także tej, którą spotykamy na co dzień w parku, czy doniczce. W ramach projektu przeprowadzono harcerską grę terenową, plener fotograficzny w Rezerwacie Segiet, a także spacer edukacyjno-przyrodniczy w Brynku. Nie zabrakło również warsztatów artystycznych. Ich uczestnicy poznawali tajemnice szydełkowania. Efektem akcji "Dziergane graffiti" są instalacje ozdabiające drzewa nieopodal siedziby TCK przy ul. Sobieskiego. Inne kulturalne atrakcje związane z projektem to między innymi wystawa prac Natalii Rybki "Obszar wspólny/Obszar własny". Obrazy możemy oglądać w Galerii Przytyk jeszcze do 20 października.

- TCK od wielu lat zwraca uwagę na znaczenie ekologii w życiu człowieka, podejmując działania skupiające się na wybranym obszarze tematycznym. Chcemy ukazać piękno oraz bogactwo leśnego ekosystemu - opowiadają pomysłodawcy "Eko Krainy 2020".

Nowe drzewka w Opatowicach

Koordynatorzy nie poprzestali wyłącznie na kulturalnym propagowaniu ekologicznego stylu życia. Postanowili, że sami także zrobią coś dobrego dla środowiska naturalnego, a dokładniej: dla Opatowic. W tej dzielnicy przy filii TCK posadzili dziewięć nowych roślin. Były to wierzby, leszczyny, korkowce amurskie, karagany oraz jarzębiny. O honorowy patronat oraz bardziej prozaiczną czynność, jaką stanowiło wkopanie drzewek do ziemi, poproszono znanych tarnogórzan. W wydarzeniu wzięli udział:

  • Adrian Wolnik - przewodniczący Rady Miejskiej
  • Beata Kiszel - dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach
  • Piotr Korab - naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta w imieniu burmistrza Arkadiusza Czecha
  • Ryszard Wasilewski ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w imieniu prezesa Zbigniewa Pawlaka
  • Joanna Trębaczewska – szefowa Opatowickiego Koła Gospodyń
  • Jarosław Myśliwski - redaktor naczelny Tygodnika Gwarek
  • Magdalena Lejman z Tarnogórskiego Centrum Kultury w imieniu dyrektor Ewy Trojan

- Wierzymy, że rośliny wyrosną na piękne dorodne okazy i na dobre wkomponują się w lokalny ekosystem. Młode drzewka zapewnił nasz sponsor - firma Ogród Śląski Antoni Żurek - informują organizatorzy.

Do projektu włączyły się także inne instytucje: Technikum Leśne w Brynku, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Nadleśnictwo Świerklaniec. Inicjatorzy już zapraszają na kolejną odsłonę eventu w przyszłym roku.

fot. Tarnogórskie Centrum Kultury

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon