Czy z tarnogórskiej starówki znikną samochody?

W zeszłym tygodniu, 5 lipca, Urząd Miasta rozpoczął konsultacje z mieszkańcami. Tarnogórzanie zdecydują, czy chcą ruchu samochodowego w centrum.

Centrum tarnowskich gor

Ankieta dla mieszkańców

- To nie pojazdy, a żywy człowiek jest konsumentem miejskiej oferty usługowej, walorów dziedzictwa historii, zapisanego w budowlach, ulicach, placach i parkach. Wizja miasta ruchu pieszego jest obecnie jednym z wątków myślenia o odnowie i rewitalizacji – piszą autorzy opracowania „Odzyskajmy centra miast” - dr hab. inż. arch. Jacek Wesołowski i Wojciech Makowski.

Na tę wypowiedź powołują się urzędnicy, sugerując wprowadzenie zmian i wyeliminowanie ruchu pojazdów w zabytkowej części Tarnowskich Gór. Podkreślają, że wycofanie samochodów z centrum wpłynie na bezpieczeństwo pieszych, mniejszy hałas i zredukowany poziom smogu. Co więcej, taka decyzja podniesie turystyczne walory miasta. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w internetowej ankiecie. Znajdziemy ją na facebookowym profilu Urzędu Miasta Tarnowskie Góry.

Wiele miast w Europie i w samej Polsce nie dopuszcza ruchu samochodowego w okolicach rynku. Jednak, czy tarnogórzanie w ogóle chcą takiej decyzji?

Pierwsze pytania

Patrząc na dotychczasowy wynik ankiety, można by było stwierdzić, że jak najbardziej. Za zmianami i nowymi ograniczeniami wobec pojazdów opowiada się aż 69% uczestników ankiety. Jednak w komentarzach pod kwestionariuszem pojawiają się pierwsze wątpliwości. Jedną z najczęstszych i najważniejszych jest pytanie, co Urząd Miasta rozumie jako „ścisłe centrum”? Jak duży obszar obejmowałby zakaz ruchu?

Dla wielu mieszkańców to bardzo ważna kwestia, pomimo tego odpowiedzi urzędu w dalszym ciągu brak. Inni internauci stwierdzają, że pytanie jest „tendencyjne”, bo samochody w obszarze starówki wcale nie są jakoś szczególnie niebezpieczne, a infrastruktura drogowa nie pozwala na osiągniecie dużej prędkości. Podkreślają, że już dzisiaj występują problemy z dojazdem i parkowaniem w okolicach rynku. Nie wiadomo także, jak zorganizowane byłyby nowe trasy ruchu drogowego i czy w ogóle takowe by się pojawiły. Na przemyślenie kwestii pojazdów na terenie starówki tarnogórzanie mają jeszcze niecałe dwa tygodnie. Ankieta zamyka się 19.08.

Zmiany w centrum

Urzędnikom bardzo zależy na opinii mieszkańców.

- Od Państwa opinii uzależniliśmy zakres proponowanych zmian w organizacji ruchu w ścisłym centrum miasta po wybudowaniu dużego parkingu w miejscu dawnego Tarmilo oraz po zakończeniu budowy centrum przesiadkowego w rejonie dworca kolejowego – mówią. - Chcemy prosić Państwa o opinię dotyczącą wycofywania ruchu samochodowego z tarnogórskiej starówki - dodają.

Możliwe nowe ograniczenia nie byłyby jedynymi zmianami, jakie w ostatnim czasie wydarzyły się w naszym mieście. 31 lipca weszła w życie uchwała krajobrazowa. Znacznie ogranicza ona ilość i wygląd reklam. Szczególnymi restrykcjami zostaną objęte obszary historyczne. Zmieni się także ilość billboardów przy największych skrzyżowaniach na terenie całej gminy. Więcej informacji na temat uchwały można znaleźć w naszym artykule.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry zaginiona nastolatka

Szczęśliwy finał poszukiwań. Nastolatka odnaleziona

Tarnowskie Góry, ratusz

Nowe przepisy dotyczące wynagrodzeń samorządowców

Tarnowskie Góry info

Podsumowanie tygodnia 18-24.10. Co wydarzyło się w powiecie?

Mural w Tarnowskich Górach

Nie jeden, ale dwa murale w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry - zapadliska

Rusza remont ul. Królika. Rozpocznie się usuwanie zapadlisk

Tarnowskie Góry, Kurna Chata i zapadlisko

Jest decyzja w sprawie zapadlisk! Co postanowił PINB?

Tarnowskie Góry Osada Jana

Nowy przystanek PKP w Tarnowskich Gór na Osadzie Jana