Dalsze losy linii nr 144. Uchwała radnych trafi w ręce premiera Morawieckiego

Pociąg z Tarnowskich Gór do Opola zostanie przywrócony? Są na to coraz większe szanse! Na wczorajszej XVI Sesji Rady Powiatu Tarnogórskiego radni jednogłośnie przegłosowali apel w sprawie rewitalizacji linii kolejowej nr 144 Tarnowskie Góry – Opole. Dzisiaj znów podczas sesji Rady Miejskiej został przedstawiony projekt uchwały w sprawie apelu dotyczącego rewitalizacji linii kolejowej nr 144.

Radaaaa

Zostanie przywrócona linia kolejowa "Tarnowskie Góry -Zawadzkie - Opole"? Jest światełko nadziei, ponieważ sprawa nabiera coraz większego tempa. Na wczorajszej XVI Sesji Rady Powiatu Tarnogórskiego radni jednogłośnie przegłosowali apel w sprawie rewitalizacji linii kolejowej nr 144 Tarnowskie Góry – Opole i przywrócenia bezpośredniego połączenia kolejowego dla ruchu pasażerskiego pomiędzy Tarnowskimi Górami a Opolem. Pod uwagę wzięto także powrót połączenia linii kolejowej nr 144 z obudowaną linią kolejową nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie.

- uruchomienie pełnej komunikacji na trasie 144 nie wymaga inwestycji na całej długości, a jedynie na odcinku od Fosowskiego do Tarnowskich Gór, gdyż wcześniejszy odcinek od Opola do Fosowskiego został zmodernizowany w latach 2013-2014. Informacja ta ma fundamentalne znaczenie w ocenie kosztów modernizacji niniejszego szlaku komunikacyjnego. – czytamy w apelu. Całe pismo przygotowane przez Radę Powiatu Tarnogórskiego można przeczytać TUTAJ

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej został przedstawiony projekt uchwały w sprawie apelu dotyczącego rewitalizacji linii kolejowej nr 144 i przywrócenia ruchu kolejowego pomiędzy województwami.

– W pełni popieram koncepcję rewitalizacji linii 144. Przywrócenie połączeń pasażerskich na tej linii nie będzie wielkim problemem z uwagi na fakt, iż jest ona aktualnie utrzymywana w pełnej sprawności dla ruchu towarowego. Maksymalna prędkość wynosić może 70 km na godzinę, infrastruktura pasażerska w postaci przystanków także istnieje, choć wymaga pewnych inwestycji – mówił na sesji Wojciech Kwiatkowski, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach. – Jeżeli marszałkowie – śląski i opolski znajdą środki na finansowanie tego połączenia, jesteśmy w stanie w okresie od pół roku do roku przygotować linię do obsługi trakcją spalinową. Połączenie 144 z linią 182 do Pyrzowic jest w założeniach projektowych – dodał.

Uchwała ma zostać przekazana m.in premierowi, ministrowi infrastruktury oraz posłom, senatorom i marszałkom z województwa śląskiego i opolskiego.

- (…) wstrzymanie połączeń kolejowych na tej trasie skutkowało szeregiem negatywnych skutków dla mieszkańców miejscowości położonych w obrębie tego szlaku, w szczególności utrudniono im dostęp do rynków pracy i edukacji. Mieszkańcy Tarnowskich Gór utracili możliwość bezpośredniego dojazdu koleją do Opola - ważnego ośrodka edukacji na poziomie wyższym. Swoistą luka transportowa została wypełniona indywidualną komunikacją samochodową, co biorąc pod uwagę aspekt ekologiczny nie jest optymalnym rozwiązaniem – czytamy w UCHWALE

Petycję w sprawie przywrócenia linii kolejowej podpisało już ponad 2000 osób. Z dnia na dzień przybywa ich coraz więcej. Jak argumentują autorzy petycji, linia ma pozwolić na swobodną komunikację zarówno z województwem opolskim jak i śląskim, co będzie miało znaczny wpływ na poprawę łączności między aglomeracjami. Połączenie ma również ułatwić transport mieszkańcom pracującym na Śląsku i da wszystkim możliwość połączenia aż do lotniska w Pyrzowicach.

Petycję w sprawie przywrócenia linii kolejowej Tarnowskie Góry-Zawadzkie-Opole można podpisać w Krupskim Młynie w sklepie Groszek przy ul. Głównej 2, sklepie przy ul. Leśmiana 2, sklepie Fresh market przy ul. Tarnogórskiej 3 oraz w kwiaciarni przy ul. Tarnogórskiej 2b. W Tarnowskich Górach można to zrobić w punkcie informacji turystycznej, który znajduje się na rynku. Internetową petycję natomiast można znaleźć TUTAJ

fot. UM Tarnowskie Góry/fb

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry Powstańców Śląskich przystanek autobusowy

Modyfikacja rozkładu jazdy linii autobusowej 671

Radzionków, brak wody

Radzionków. Już jutro przerwa w dostawie wody

Tarnowskie Góry info

Podsumowanie tygodnia 01-07.11. Czym żyli tarnogórzanie?

Wyniki Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego 2022

Wyniki Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego

Kurna Chata w Tarnowskich Górach

Zawaliła się Kurna Chata. Tarnogórzanie ruszają na pomoc

Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A.

Duże zmiany w tarnogórskim szpitalu

Porwanie dziecko tarnowskie gory

Policyjna akcja "Naucz mnie mówić NIE". Jak...