Decyzja zapadła. W Świerklańcu pojawi się sygnalizacja świetlna

Temat przez długi czas budził spore emocje wśród mieszkańców gminy. Nie bez powodu. Skrzyżowanie w Świerklańcu nie raz było świadkiem wypadków.

Urzad

Prośby i protesty

Niedawno pisaliśmy o proteście mieszkańców Świerklańca, którzy domagali się montażu sygnalizacji świetlnej dla pieszych na skrzyżowaniu drogi nr 78 (ulicy Tarnogórskiej) z ulicami: Wiosenną i Stabińskiego oraz Damrota i Miarki. Dwa tygodnie wcześniej zginął tam młody, trzynastoletni rowerzysta. Potrącił go samochód.

- W okresie od wiosny do późnej jesieni, a szczególnie w czasie weekendowym występuje wzmożony ruch pieszy oraz rowerowy lokalnej społeczności, jak również turystów udających się do świerklanieckiego parku – mówili organizatorzy protestu. - Biorąc pod uwagę, iż od strony ulicy Wiosennej w Świerklańcu nie ma chodnika, piesi nie mogą swobodnie przemieszczać się do centrum – dodawali.

Mieszkańcy muszą przejść przez skrzyżowanie, kiedy udają się do szkoły, przedszkola, kościoła, czy sklepów.

Zielone światło

Za drogę nr 78 odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W związku z protestem mieszkańców Świerklańca, zastępca wójta Anna Kubica zapowiedziała zdecydowane działania urzędu. Oznajmiła, że jeżeli GDDKiA wyrazi zgodę na budowę inwestycji, ale równocześnie nie wspomoże jej finansowo, to zrobi to sama gmina. 30 lipca odbyła się sesja Rady Gminy. Podczas obrad poruszono także temat sygnalizacji świetlnej dla pieszych. Wszystkich mieszkańców z pewnością ucieszy fakt, że radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy. Wygospodarowano 20 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na przygotowanie długo oczekiwanego projektu.


- Nie możemy zbagatelizować głosu kilku tysięcy mieszkańców naszej gminy. Sygnalizacja w tym miejscu jest niezbędna – tłumaczy wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl. - Wybudujemy ją najszybciej, jak to będzie możliwe. Chcemy także pozyskać na to środki zewnętrzne – dopowiada.


Poparcie urzędników

Gmina aktywnie wspierała swoich mieszkańców. Projekt przez wiele lat nie zyskiwał akceptacji GDDKiA, więc zdecydowali się oni na protest. Urząd udostępnił miejsce na spotkanie organizacyjne. Co więcej, pracownicy jednostki samorządowej przygotowali dla protestujących tekst petycji skierowanej do Ministerstwa Infrastruktury i GDDKiA oraz pomogli w wydrukowaniu ulotek informacyjnych. O planowanym wydarzeniu poinformowano Komendę Powiatową Policji. Pozostaje nam pogratulować mieszkańcom Świerklańca determinacji w staraniach o bezpieczeństwo publiczne oraz życzyć szybkiej instalacji długo oczekiwanej sygnalizacji.

fot. Urząd Gminy Świerklaniec

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry Powstańców Śląskich przystanek autobusowy

Modyfikacja rozkładu jazdy linii autobusowej 671

Tarnowskie Góry 2022 rynek

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia 2035. Jaka będzie?

Samorządowcy Województwa Śląskiego 2020 roku

Trzej samorządowcy z naszego powiatu wyróżnieni

Sympozjum Tarnogórskie 2021

Emocje po sympozjum "Człowiek a ideologie" 2021

Tarnowskie Góry - ulica Sobieskiego w remoncie

Remont na ulicy Sobieskiego. Jak postępują prace?

Tarnowskie Góry - Lyszcze

Remonty, remonty, remonty. Które ulice tym razem?

Tarnowskie Góry. Remont ulicy Zamkowej i Bondkowskiego

Dziewięć nowych zamiast pięciu starych. Drzewne roszady w TG