Do szkoły w maseczkach. Jak wyglądało rozpoczęcie roku w tarnogórskich placówkach?

Po wielu tygodniach nauki zdalnej oraz dwóch miesiącach wakacji uczniowie wracają do szkół. To prawdziwe wyzwanie nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także samych nauczycieli. Mimo że powoli dążymy do normalnych warunków, to przecież pandemia wciąż trwa.

Szkola

Trudne początki

Wczoraj w naszym mieście około 4,5 tysiąca młodych ludzi pojawiło się z powrotem w placówkach oświatowych. Wśród nich 526 pierwszoklasistów, którzy na pewno do końca życia zapamiętają, jak rozpoczynali swoją edukację w czasie ogólnoświatowej epidemii. Rodzice posłali także do przedszkoli swoje najmłodsze pociechy, w tym roku jest ich 1900. We wtorek uroczyście rozpoczęto nowy rok nauki. Każda szkoła inaczej starała się zorganizować ten ważny dzień tak, by zachować wszelkie możliwe zasady bezpieczeństwa. Dyrektorów i pracowników szkół czeka naprawdę wymagające dziesięć miesięcy.

- Ten rok szkolny z powodu pandemii będzie wyjątkowy dla uczniów i nauczycieli. Życzę Wam, aby stał się on wyjątkowy nie ze względu na te ograniczenia, ale także z powodu waszych sukcesów, przygód i nowych osiągnięć – mówi do uczniów Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Zarządzanie kryzysowe

Wielu rodziców oczyma wyobraźni już pewnie widzi, jak ich dziecko wraca do domu w innej niż mu dali maseczce i tłumaczy, że wymienił się z kolegą, bo jego była ładniejsza. Nauczyciele też z niepokojem szykują się na kontrolowanie zachowań uczniów pod względem przepisów sanitarnych. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że ryzyka zarażenia nie da się zupełnie wyeliminować. Można natomiast próbować je ograniczyć. Oprócz generalnych wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, każda szkoła sama opracowywała szczegółowe reguły pracy danej placówki.

Oczywiście absolutną podstawą pozostaje częste mycie rąk, unikanie zbędnego kontaktu społecznego i pamiętanie o zasłanianiu ust oraz nosa. Jednak uczniowie nie będą musieli nosić maseczek podczas zajęć. W wielu placówkach dzieci pozostają w jednym pomieszczeniu, a nauczyciele dochodzą do nich na konkretne lekcje. W części instytucji klasy wychodzą na przerwy w odstępach czasowych.

- Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanepidu będziemy stosować się do tych wytycznych - informuje Jolanta Tuszyńska, zastępca burmistrza do spraw społecznych. - Oczywiście osoby z obsługi będą musiały wykonywać wzmożone czynności związane z odkażaniem i wietrzeniem pomieszczeń. Myślę, że wszyscy wiedzą, jak to robić - dodaje.

Tarnogórskie placówki zostały przez władze miasta wyposażone w pakiety ochronne. Do szkół trafiły zapasy płynów dezynfekujących, rękawiczek oraz przyłbic dla nauczycieli. Dyrektorzy oczekują także dostawy środków sanitarnych w ramach ministerialnego programu.

Pozostaje nam mieć nadzieję, że tegoroczne, przeprowadzane w wyjątkowych warunkach zajęcia szkolne przyczynią się do wypracowania skutecznych procedur, jak radzić sobie z podobnymi utrudnieniami w przyszłości. Uczniom życzymy zapały do nauki, nauczycielom kreatywności, a rodzicom cierpliwości w tłumaczeniu, dlaczego nie wolo wymieniać się maseczką ze Star Wars na chustę z motywami Minecrafta.

fot. Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Nowy system rejestracji w Wydziale Komunikacji

Zmiany w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego

Ranking Perspektywy 2022

Najlepsze licea i technika powiatu tarnogórskiego

Memento Tarnowskie Góry

Finał projektu Memento Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry, odśnieżanie dróg

Akcja Zima w Tarnowskich Górach. Kto odpowiada za stan dróg?

Tarnowskie Góry podczas Europejskiego Forum Przyszłości

Tarnowskie Góry "Samorządem Przyszłości"

Tarnowskie Góry - licznik przy Kurnej Chacie

Zapadlisko przy ul. Królika doczekało się własnego licznika

Mamed Ch. oskarżony, Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach

Mamed Ch. oskarżony. Akta w tarnogórskim sądzie