Droga ekspresowa S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi. Gminy akceptują jeden wariant

W Urzędzie Miasta w Piekarach Śląskich odbyło się spotkanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z przedstawicielami Bytomia, Radzionkowa, Piekar Śląskich oraz Świerklańca. Podczas niego ustalono szczegóły budowy drogi ekspresowej S11. Jaki wariant został zaakceptowany?

Budowa drogi ekspresowej S11 planowana jest na lata 2023-2026. Jednak zanim projekt dojdzie do realizacji wariant, według którego trasa ma przebiegać, musiał zostać zaakceptowany przez przedstawicieli zainteresowanych gmin. W spotkaniu oprócz nich i dyrekcji GDDKiA wzięły udział parlamentarzystki - Halina Bieda i Dorota Tobiszowska.

- S11 to bardzo ważna inwestycja drogowa, która może rozwiązać problemy komunikacyjne kilku miast. Warunkiem jest jednak przyjęcie na etapie projektu takiego wariantu, który gwarantuje wyprowadzenie ruchu z miast, zwiększenie bezpieczeństwa kierujących, a także możliwość dalszego przedłużenia ekspresówki w stronę DK 79 - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Przedstawiciele byli zgodni

III wariant trasy został poparty przez wszystkich członków spotkania. Przebiega on przez Radzionków, z węzłami drogowymi przy: ul. Anieli Krzywoń w Radzionkowie, na skrzyżowaniu z ul. Podmiejską i Miarki w Piekarach Śląskich oraz autostradowym. Wersja ta umożliwia skomunikowanie eskpresówki z Bytomskim Odcinkiem Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej, czyli al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Zaakceptowany wariant nie tylko polepszy komunikację pomiędzy tymi czterema miastami, ale także poprawi poziom bezpieczeństwa i upłynni ruch drogowy. Budowa tej trasy dodatkowo umożliwi w przyszłości wydłużenie drogi S11 i połączenie jej z DK 79 - drogą łączącą Bytom z Chorzowem i Katowicami.

- Nam jako wszystkim samorządom, przez które ma przebiegać planowana ekspresówka S11 zależy na rozwiązaniu istniejących problemów komunikacyjnych, a nie generowaniu kolejnych. Teraz na etapie koncepcji musimy wybrać najlepsze rozwiązanie, a nie najtańsze. Zgłaszamy kolejny raz nasze uwagi i liczymy na ich uwzględnienie - mówi podczas spotkania Krzysztof Turzański, pierwszy zastępca prezydenta Piekar Śląskich.

S11 połączy Górny Śląsk

Przypomnijmy, że projekt budowy S11 zakłada, iż powstanie dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Jej długość szacowana jest na 61 km. Inwestycja będzie realizowana przez GDDKiA w systemie projektuj-buduj. Wartość S11 szacuje się na 3 mld zł.

Początek ekspresówki zlokalizowany będzie w Piekarach Śląskich, w rejonie węzła autostrady A1, a następnie poprowadzony będzie śladem DW 911 łączącej Bytom z Piekarami Śląskimi, Radzionkowem, Orzechem, Świerklańcem i Tarnowskimi Górami. W efekcie końcowym S11 połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z aglomeracją śląską.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry szpital

Informacja dla pacjentów WSP. Placówka ogłasza dzień wolny

Tarnowskie Góry, ruch rowerowy

Tarnowskie Góry bardziej rowerowe? Radni piszą do burmistrza

Tarnowskie Góry, hałda popłuczkowa

Fotopułapki na hałdzie popłuczkowej? Propozycje tarnogórzan

Rzeczywiste czasy jazdy pojazdów ZTM

Nowy etap metropolitalnego projektu GZM Data Store

Rondo im. SMZT

Pomysły dotyczące nowego ronda w Tarnowskich Górach

Podtopienie dziecka w Zalewie Nakło-Chechło

Podtopienie w Nakle-Chechle. 4-letnie dziecko bez opieki

Tarnowskie Góry, prognoza pogody 21-27.06

Prognoza pogody dla Tarnowskich Gór. Nadciągają burze