Droższe OC dla kierowców z Tarnowskich Gór. Uważaj na punkty karne!

Kierowcy z Tarnowskich Gór, podobnie zresztą jak z całej Polki, muszą mierzyć się z podwyżkami cen paliw, napraw i serwisów swoich aut. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy stawki wzrosły bardzo znacząco, ale to niestety nie koniec. Wielu właścicieli samochodów czekają kolejne podwyżki – tym razem obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Kogo dotkną one w szczególności?

Linkhouse artykuł 04 08 2022

Droższe ubezpieczenie dla kierowców z punktami karnymi

W większości państw Unii Europejskiej, w których obowiązuje podobny system ubezpieczeń komunikacyjnych jak w Polsce, a więc obejmującym obowiązkowe OC, składka na tę polisę jest obliczana z uwzględnieniem liczby punktów karnych, jaką na koncie ma kierowca. Im więcej ich otrzymał, tym droższa polisa go czeka. Przez wiele lat ten mechanizm nie miał zastosowania w przypadku ubezpieczeń zawieranych w Polsce, jednak od połowy 2022 r. sytuacja uległa zmianie. To oznacza, że kierowcy z Tarnowskich Gór, którzy mają na koncie dużo punktów karnych, powinni przygotować się na wyższe składki.

Sam mechanizm z pozoru wydaje się logiczny – skoro dany kierowca jeździ niezgodnie z przepisami, powinno się go objąć droższym ubezpieczeniem. Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują jednak na jego nieprawidłowość wynikającą z tego, że większe ryzyko otrzymania mandatu spoczywa na kierowcach, którzy jeżdżą autem często i na dalekich trasach. W lepszej sytuacji znajdują się zatem tzw. niedzielni kierowcy, którzy rzadko wyjeżdżają na ulicę.

Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują ponadto, że w systemie, w którym OC przynależy do auta, a nie do kierowcy, jest ono tym bardziej niesprawiedliwe. Wystarczy bowiem zarejestrować pojazd na inną osobę, która jeździ rzadko i bezpiecznie, aby zmniejszyć ryzyko wzrostu składki ubezpieczeniowej z tytułu otrzymanych punktów karnych. To szczególnie kuszące rozwiązanie dla młodych kierowców, którzy poza tym są objęci dużymi zwyżkami wyłącznie z uwagi na swój wiek. Więcej informacji na temat kosztów polisy bez zniżek można przeczytać na stronie https://najtaniejuagenta.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-bez-znizek/. Młodzi kierowcy mogą więc niejako upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, rejestrując pojazd na inną osobę, np. rodzica. W takiej sytuacji mogą zapomnieć o podwyżce z tytułu zarówno mandatów, jak i z uwagi na młody wiek.

Podwyżki? Tak, ale nie wszędzie

Co istotne, nowe przepisy nie są obligatoryjne dla towarzystw ubezpieczeniowych, więc tylko od nich zależy, czy będą się nimi posługiwać. Nie ma takiego obowiązku – to wyłącznie możliwość, którą dał firmom ubezpieczeniowym ustawodawca. Czy z niej korzystają? Jak się okazuje, wiele podmiotów tego nie robi, choć są też takie, które stosują omawiany mechanizm i w pewnym stopniu uzależniają cenę OC od liczby punktów karnych. W jakim? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć z uwagi na różne podejścia towarzystw i mnogość czynników wpływających na wysokość składki.

Mając na uwadze fakt, że tylko niektóre towarzystwa podwyższają cenę OC z uwagi na nałożone na kierowcę punkty karne, zdecydowanie warto porównywać ze sobą dostępne na rynku oferty. Jeśli musisz wykupić obowiązkową polisę, najpierw sprawdź, w której firmie jest ona dla Ciebie najtańsza. Jak to zrobić? Polecamy poszukiwanie w kalkulatorze OC online lub we współpracy z agentem ubezpieczeniowym z Tarnowskich Gór, który sprzedaje polisy wielu towarzystw. Oba sposoby są skuteczne i pozwalają na znalezienie taniego OC w gąszczu rynkowych ofert.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon