Dzień w Radzionkowie. Jakie atrakcje na nas czekają?

Radzionków wcale nie jest dużą gminą naszego powiatu. Nie ma też wielu mieszkańców. Jednak atrakcje, które są tam zlokalizowane, przyciągają turystów z całego Śląska. Jak to możliwe? Co warto zobaczyć będąc przejazdem w Radzionkowie?

Miasto Chleba

Jedną z najbardziej interesujących ciekawostek stanowi bez wątpienia Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Zebrane tam eksponaty prezentują nie tylko historię piekarstwa, ale także obyczaje oraz tradycje związane z wypiekami. Instytucja powstała, żeby lokalni rzemieślnicy mogli gromadzić tam stare, zabytkowe narzędzia pracy. Z czasem przerodziła się ona w muzeum dedykowane głównie, choć nie tylko, dzieciom i młodzieży. Misją placówki jest nie tylko edukowanie, ale także promowanie głębszych wartości poprzez zwykłe, codzienne czynności.

- Od szacunku dla kromki, naszej strawy powszedniej już tylko krok do szacunki dla najbliższych, do kraju rodzinnego do otaczającego nas świata - opowiadają pracownicy. - Intencją naszą jest również uświadomienie wszystkim, że spośród najróżniejszych wypieków nasz polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równego - dodają.

Za swoją działalność dla regionu Muzeum zostało odznaczone Nagrodą im. Wojciecha Korfantego, certyfikatem „Perła w koronie województwa śląskiego” oraz innymi wyróżnieniami. Pamiętajmy jednak, że radzionkowska atrakcja to nie tylko statyczne eksponaty. To także możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy w praktyce. Dla przybyłych gości organizowane są warsztaty, podczas których każdy chętny może upiec swój własny, pierwszy chleb. Z zajęć często korzystają całe duże grupy: od przedszkolaków po nastolatków. Za wcześniejszą rezerwacja mogą się do nich dołączyć także indywidualni zwiedzający.

Pamięć i zaduma

Starszych gości miasto zaprasza do odwiedzenia Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków. Muzeum jest miejscem pamięci o mieszkańcach tego regionu, którzy w 1945 zostali zesłani w głąb ZSRR. W zbieraniu pamiątek po deportowanych pomagały ich rodziny, które do dzisiaj mieszkają w naszym powiecie. Pracownicy placówki przyjmowali stare fotografie, ale przede wszystkim słuchali historii z nimi związanych.

- Realizujemy też cel edukacyjny, żeby popularyzować ten temat jako kwestię bardzo ważną w kategoriach wartości, równości ludzi. Żeby pokazać, jak bolesna była historia i konsekwencje tego dla Śląska - tłumaczy burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor.

Centrum Deportacji organizuje w tym roku warsztaty dla uczniów szkół podstawowych (od V klasy) oraz ponadpodstawowych. Projekt "W poszukiwaniu świadka historii" ma na celu nie tylko zainteresowanie młodych ludzi historią ich regionu, ale także dotarcie do ostatnich świadków i utrwalanie ich wspomnień. Do programu można się zgłaszać od początku września.

Roztańczony Śląsk

Od wielu lat w radzionkowskim Centrum Kultury „Karolinka" działa regionalny zespół "Mały Śląsk". Młodzi artyści pokazują kulturę i sztukę swojej małej ojczyzny podczas występów w kraju i zagranicą. Podczas swoich koncertów śpiewają i tańczą w pięknych strojach regionalnych. Kiedy zaczynali, było ich trzydziestu. Dziś zespół liczy około 200 członków w różnym wieku. Warto wybrać się na ich koncert i samemu zobaczyć, jak ożywa tradycja.

Oprócz tych najbardziej popularnych turystycznych perełek, w Radzionkowie znajdziemy jeszcze dużo innych ciekawych miejsc. Po zwiedzaniu odpocząć możemy na przykład w ogrodzie botanicznym czy przy odnowionych w ostatnim czasie plantach.

fot. UM Radzionków

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Literalnie.fun - jak zagrać

Gra tarnogórskich uczniów podbija Internet!

Orszak Trzech Króli w Kaletach

Orszak Trzech Króli w Kaletach. Kiedy i gdzie się rozpocznie

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - morsowanie

Podziemna sztafeta w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry, gra miejska "Tropami księdza Blachnickiego"

Przez Tarnowskie Góry tropami Blachnickiego

Miasteczko Śląskie, kamieniołom

Odkryj tajemnicę żyglińskiego kamieniołomu

Kino plenerowe na brzegu Dramy, Zbrosławice

Kino plenerowe na brzegu Dramy 2021

Pokaz mody gwarkowskiej

Pokaz mody tarnogórskiej [GALERIA]