Dzień w Radzionkowie. Jakie atrakcje na nas czekają?

Radzionków wcale nie jest dużą gminą naszego powiatu. Nie ma też wielu mieszkańców. Jednak atrakcje, które są tam zlokalizowane, przyciągają turystów z całego Śląska. Jak to możliwe? Co warto zobaczyć będąc przejazdem w Radzionkowie?

Miasto Chleba

Jedną z najbardziej interesujących ciekawostek stanowi bez wątpienia Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Zebrane tam eksponaty prezentują nie tylko historię piekarstwa, ale także obyczaje oraz tradycje związane z wypiekami. Instytucja powstała, żeby lokalni rzemieślnicy mogli gromadzić tam stare, zabytkowe narzędzia pracy. Z czasem przerodziła się ona w muzeum dedykowane głównie, choć nie tylko, dzieciom i młodzieży. Misją placówki jest nie tylko edukowanie, ale także promowanie głębszych wartości poprzez zwykłe, codzienne czynności.

- Od szacunku dla kromki, naszej strawy powszedniej już tylko krok do szacunki dla najbliższych, do kraju rodzinnego do otaczającego nas świata - opowiadają pracownicy. - Intencją naszą jest również uświadomienie wszystkim, że spośród najróżniejszych wypieków nasz polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równego - dodają.

Za swoją działalność dla regionu Muzeum zostało odznaczone Nagrodą im. Wojciecha Korfantego, certyfikatem „Perła w koronie województwa śląskiego” oraz innymi wyróżnieniami. Pamiętajmy jednak, że radzionkowska atrakcja to nie tylko statyczne eksponaty. To także możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy w praktyce. Dla przybyłych gości organizowane są warsztaty, podczas których każdy chętny może upiec swój własny, pierwszy chleb. Z zajęć często korzystają całe duże grupy: od przedszkolaków po nastolatków. Za wcześniejszą rezerwacja mogą się do nich dołączyć także indywidualni zwiedzający.

Pamięć i zaduma

Starszych gości miasto zaprasza do odwiedzenia Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków. Muzeum jest miejscem pamięci o mieszkańcach tego regionu, którzy w 1945 zostali zesłani w głąb ZSRR. W zbieraniu pamiątek po deportowanych pomagały ich rodziny, które do dzisiaj mieszkają w naszym powiecie. Pracownicy placówki przyjmowali stare fotografie, ale przede wszystkim słuchali historii z nimi związanych.

- Realizujemy też cel edukacyjny, żeby popularyzować ten temat jako kwestię bardzo ważną w kategoriach wartości, równości ludzi. Żeby pokazać, jak bolesna była historia i konsekwencje tego dla Śląska - tłumaczy burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor.

Centrum Deportacji organizuje w tym roku warsztaty dla uczniów szkół podstawowych (od V klasy) oraz ponadpodstawowych. Projekt "W poszukiwaniu świadka historii" ma na celu nie tylko zainteresowanie młodych ludzi historią ich regionu, ale także dotarcie do ostatnich świadków i utrwalanie ich wspomnień. Do programu można się zgłaszać od początku września.

Roztańczony Śląsk

Od wielu lat w radzionkowskim Centrum Kultury „Karolinka" działa regionalny zespół "Mały Śląsk". Młodzi artyści pokazują kulturę i sztukę swojej małej ojczyzny podczas występów w kraju i zagranicą. Podczas swoich koncertów śpiewają i tańczą w pięknych strojach regionalnych. Kiedy zaczynali, było ich trzydziestu. Dziś zespół liczy około 200 członków w różnym wieku. Warto wybrać się na ich koncert i samemu zobaczyć, jak ożywa tradycja.

Oprócz tych najbardziej popularnych turystycznych perełek, w Radzionkowie znajdziemy jeszcze dużo innych ciekawych miejsc. Po zwiedzaniu odpocząć możemy na przykład w ogrodzie botanicznym czy przy odnowionych w ostatnim czasie plantach.

fot. UM Radzionków

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry, choinka

Jarmark Bożonarodzeniowy w Tarnowskich Górach

Wycieczki po Parku w Świerklańcu i Pałacu Kawalera

Rajzy po Parku w Świerklańcu zostają na sezon zimowy

Cyfrowe Archiwum Pamięci "Memento" w Tarnowskich Górach

Memento, czyli poznaj historię, zanim na zawsze przepadnie

Projekt bez tytułu 2021 09 20 T132001 362

Cis Donnersmarcka coraz atrakcyjniejszy

Zdjęcie Główne

Lubuskie – polska Toskania na zachodzie kraju

Ogród Japoński, Park Śląski

Piękny Ogród Japoński to nowość w Parku Śląskim

Film o miedarach

Powstał nowy film z Miedarami w roli głównej....