Zdemontowano stary dzwon z wieży gwarków. Trafi do tarnogórskiego muzeum

Stary, uszkodzony dzwon z wieży gwarków został zdemontowany wczoraj przez Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Teraz trafi do tarnogórskiego muzeum i będzie dostępny dla zwiedzających. Jego miejsce za kilka miesięcy zajmie replika, która zostanie wykonana przez cenioną na rynku pracownię ludwisarską zgodnie z wytycznymi magistratu i Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dzwonnnnn

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zdemontowali niedziałający i budzący wiele wątpliwości historycznych dzwon. Będzie można go podziwiać w tarnogórskim muzeum. Jego miejsce znów zastąpi nowa replika. Na realizację przedsięwzięcia wydał zgodę burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi.

- Według naszego rozeznania dzwon nie jest zabytkowy – zdradza Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. - Dzwon jako cześć dzwonnicy jest zabytkowy, bo cała dzwonnica jest w rejestrze zabytków. Nie jest to dzwon oryginalny, który służył górnikom kopalni Fryderyk. Według przekazów mieszkańców Górnik, dzwon pochodzi właśnie stamtąd, z jednej ze szkół. Inna hipoteza mówi, że zdjęty przez nas dzwon został odlany, bo oryginalny był przetopiony na cele wojenne, zastąpiono go więc tańszym zamiennikiem – dodaje.

Stowarzyszenie od lat opiekuje się starym dzwonem. To właśnie dzięki Miłośnikom Ziemi Tarnogórskiej dzwonnica w połowie XX w. została ustawiona w sercu miasta. Dzwonnica z pewnością jest wyjątkowa, ponieważ to jedyny tego typu zabytek, który zachował się w Polsce. Do czego służył dzwon? Przez dziesięciolecia pozdrawiał wszystkich górników kopalni srebra i ołowiu Fryderyk idących do pracy.

- To jest dzwon szychtowy – wyjaśnia Grzegorz Rudnicki. – Tego typu dzwonnice były symbolem startu i zakończenia pracy w górnictwie. Dzwonek takiego dzwonu dawał symboliczny znak do rozpoczęcia szychty górniczej i jej zakończenia. Rozchodził się po całej okolicy, gdyż górnicy pracowali na całej powierzchni pod ziemią. Początek i koniec pracy oznajmiał dźwięk dzwonu, który głośno pozdrawiał górników – dodaje.

fot. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry Powstańców Śląskich przystanek autobusowy

Modyfikacja rozkładu jazdy linii autobusowej 671

Tarnowskie Góry 2022 rynek

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia 2035. Jaka będzie?

Samorządowcy Województwa Śląskiego 2020 roku

Trzej samorządowcy z naszego powiatu wyróżnieni

Sympozjum Tarnogórskie 2021

Emocje po sympozjum "Człowiek a ideologie" 2021

Tarnowskie Góry - ulica Sobieskiego w remoncie

Remont na ulicy Sobieskiego. Jak postępują prace?

Tarnowskie Góry - Lyszcze

Remonty, remonty, remonty. Które ulice tym razem?

Tarnowskie Góry. Remont ulicy Zamkowej i Bondkowskiego

Dziewięć nowych zamiast pięciu starych. Drzewne roszady w TG