Zdemontowano stary dzwon z wieży gwarków. Trafi do tarnogórskiego muzeum

Stary, uszkodzony dzwon z wieży gwarków został zdemontowany wczoraj przez Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Teraz trafi do tarnogórskiego muzeum i będzie dostępny dla zwiedzających. Jego miejsce za kilka miesięcy zajmie replika, która zostanie wykonana przez cenioną na rynku pracownię ludwisarską zgodnie z wytycznymi magistratu i Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dzwonnnnn

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zdemontowali niedziałający i budzący wiele wątpliwości historycznych dzwon. Będzie można go podziwiać w tarnogórskim muzeum. Jego miejsce znów zastąpi nowa replika. Na realizację przedsięwzięcia wydał zgodę burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi.

- Według naszego rozeznania dzwon nie jest zabytkowy – zdradza Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. - Dzwon jako cześć dzwonnicy jest zabytkowy, bo cała dzwonnica jest w rejestrze zabytków. Nie jest to dzwon oryginalny, który służył górnikom kopalni Fryderyk. Według przekazów mieszkańców Górnik, dzwon pochodzi właśnie stamtąd, z jednej ze szkół. Inna hipoteza mówi, że zdjęty przez nas dzwon został odlany, bo oryginalny był przetopiony na cele wojenne, zastąpiono go więc tańszym zamiennikiem – dodaje.

Stowarzyszenie od lat opiekuje się starym dzwonem. To właśnie dzięki Miłośnikom Ziemi Tarnogórskiej dzwonnica w połowie XX w. została ustawiona w sercu miasta. Dzwonnica z pewnością jest wyjątkowa, ponieważ to jedyny tego typu zabytek, który zachował się w Polsce. Do czego służył dzwon? Przez dziesięciolecia pozdrawiał wszystkich górników kopalni srebra i ołowiu Fryderyk idących do pracy.

- To jest dzwon szychtowy – wyjaśnia Grzegorz Rudnicki. – Tego typu dzwonnice były symbolem startu i zakończenia pracy w górnictwie. Dzwonek takiego dzwonu dawał symboliczny znak do rozpoczęcia szychty górniczej i jej zakończenia. Rozchodził się po całej okolicy, gdyż górnicy pracowali na całej powierzchni pod ziemią. Początek i koniec pracy oznajmiał dźwięk dzwonu, który głośno pozdrawiał górników – dodaje.

fot. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry wiadomości

Podsumowanie tygodnia 17-23.01.2022

Tarnowskie Góry. Wyniki ankiety

Co myślą mieszkańcy TG? Znamy wyniki ankiety

Tarnowskie Góry - informacje

Podsumowanie tygodnia 04.-10.10

Aktywniejsze Zbrosławice - Inicjatywy Oddolne 2021

Inicjatywy Oddolne 2021. Co pojawi się w Zbrosławicach?

Prof. Marian Zembala

Nagroda Lux ex Silesia dla prof. Mariana Zembali

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Wypadek w gminie Tworóg

Powiat tarnogórski. Trzy wypadki jednego dnia.