Ekologiczna ścianka roślinna i bezpłatne badania. Tarnowskie Góry w akcji Oddech dla Polski

Nasze miasto dołącza do prozdrowotnej kampanii. Co zostanie w jej ramach zorganizowane?

Urszula Gołkowska
Tarnowskie Góry, rynek

#OddechdlaPolski

Trzy śląskie miasta: Żywiec, Wodzisław Śląski oraz Tarnowskie Góry łączą siły w walce o lepszą jakość powietrza. Władze samorządowe zapowiedziały, że zamierzają wspierać inicjatywy na rzecz zmniejszenia zanieczyszczeń.

- Dostęp do czystego powietrza powinien być codziennością, a nie dobrem luksusowym. O tę codzienność musimy jednak zawalczyć dziś razem. Dbać o nią każdego dnia. Wspierać każdą oddolną inicjatywę, która pozwoli nam zbudować coś większego. Być może nie zobaczymy efektu walki o czyste powietrze. Z pewnością natomiast ten efekt "odczujemy" - czytamy w opublikowanym przez reprezentantów wspomnianych miast apelu.

Samorządowcy deklarują wsparcie w uzyskaniu dofinansowania z UE do wymiany ogrzewania centralnego na alternatywne źródła energii w gospodarstwach domowych, a także utworzenie w niektórych miastach stref wolnych od papierosów. Zachęcają również mieszkańców do włączenia się w akcję poprzez stosowanie paliwa o niższej emisyjności dymu, wybieranie bardziej ekologicznych niż samochód środków transportu czy... porzucenie nałogu nikotynowego. Wszystkie te praktyki służyć mają naszemu zdrowiu.

#ŚląskieSMOGSTOP. Tarnowskie Góry nominowane do proekologicznego challenge'u

- Każdy, nawet najdrobniejszy krok w kierunku poprawy jakości powietrza, którym wspólnie oddychamy, ma znaczenie. Jest krokiem w stronę miasta, w którym każdy może wziąć oddech pełną piersią - stwierdzają pomysłodawcy kampanii.

Zdrowe płuca TG

W naszym mieście w najbliższym czasie zorganizowane zostaną dwie, widoczne inicjatywy. Już jutro, 18 listopada, na rynku każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z bezpłatnych badań spirometrii. Służą one między innymi profilaktyce chorób układu oddechowego. Medycy będą wykonywać badania w godzinach: 8:00-16:00.

To jeszcze nie wszystko. Na centralnych placach trzech miast pojawić się mają także zielone ścianki pochłaniające smog.

- Każdy mieszkaniec będzie mógł też zawiesić na nich swoją roślinę, by w ten sposób symbolicznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza - zapowiadają organizatorzy akcji.

Więcej informacji na temat kampanii znaleźć można na jej stronie internetowej. Akcję objął swoim patronatem Marszałek Województwa Śląskiego.

Zielone Tarnowskie Góry. W mieście pojawi się ponad 300 nowych drzew!

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon