Ekstremalna Droga Krzyżowa 2021 Tarnowskie Góry. Wyruszają już jutro

Jutro, 19 marca uczestnicy EDK 2021 rozpoczną swoją wędrówkę przez Tarnowskie Góry. Jak zapisać się na wydarzenie?

Tarnowskie gory edk 2021

"Z tej drogi nie wraca się już takim samym"

Błoto, zdarte buty, senność, chłód marcowej nocy... Oto jak niektórzy spędzą najbliższy weekend. W piątek spod kościoła pod wezwaniem Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Opatowicach wyruszą pielgrzymi, którzy nie boją się trudu i zmęczenia. EDK to akcja adresowana do osób lubiących wyzwania, chcących przeżyć ostatnie tygodnie Wielkiego Postu w nietypowy sposób.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie 45 minut spędzonych na nabożeństwie w kościele. Uczestnicy rozpoczynają wędrówkę od Mszy, a następnie pokonują pieszo 30, 40, a nawet 60 kilometrów... Akcja odbywa się na terenie całej Polski, poza jej granicami, a nawet na innych kontynentach.

- Na EDK można wyruszyć samemu lub w małej grupce. W każdym przypadku obowiązuje milczenie. Pątnicy zatrzymują się w wyznaczonych miejscach na modlitwę przy stacji - informują organizatorzy. - Nie pytamy się, czy ktoś chodzi do kościoła, czy jest religijny, albo nie. To nie jest ważne. Ważne jest nie to, kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. To wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej - sensu i nowego pomysłu na siebie - stwierdzają.

O podejmowaniu tego nietypowego zadania rozmawialiśmy także z jednym z uczestników wydarzenia.

- Już kilka razy przeszedłem EDK i zauważyłem, że warto. Dla mnie to spotkanie z Bogiem, w ciszy, w samotności, w przyrodzie - opowiada Mikołaj Kozyra. - Zdaję sobie sprawę, że nie jest to duchowość dla każdego. Trzeba się rozsądnie przygotować, bo wszystko niesiesz ze sobą, ale jednocześnie musisz być przygotowany na deszcz, mróz, śnieg, wiatr, ciemności... To wszystko waży. Piękną tradycją jest to, że mimo wszystko niesiesz ze sobą także drewniany krzyż - dodaje.

Tarnogórzanie znów wyruszą

Pielgrzymi z naszego miasta zbierają się 19 marca. Wydarzenie rozpoczną od Mszy o godzinie 19:30 w opatowickim kościele. Później wyruszą w drogę. Do wyboru jest 5 tras:

  • Biała - Ducha Świętego (30 km)
  • Czarna - św. Józefa (56 km)
  • Czerwona - ks. Franciszka Blachnickiego (42 km)
  • Niebieska - Odnowy w Duchu Świętym (41 km)
  • Zielona - Świętej Rodziny (41 km)

Najdłuższa z nich okrąży niemal całe nasze miasto. Uczestnicy przejdą przez Opatowice, Repty, Segiet, Skalny Labirynt, Nakło, Czarną Hutę, Pniowiec, Strzybnicę, Rybną i powrócą do miejsca rozpoczęcia wymarszu. Wszystkie potrzebne informacje oraz formularz zapisów znaleźć można na stronie internetowej organizatorów. Wszelkie pytania kierować można także do księdza Pawła Pindrala, koordynatora tarnogórskiej EDK.

fot. EDK Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry EDK 2022

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Tarnowskich Górach 2022

Świerklaniec 2022 Dzień Dziecka

Dzień Dziecka 2022 w Świerklańcu

OSP Nakło Śląskie dla Ukrainy 3

Druhowie z Nakła Śląskiego jako wolontariusze w Medyce

Tarnowskie Góry 2021 święta

Richtig ślōnsko Wilijo. Na stole muszą być makówki

Tarnowskie Góry - sad w mieście

Mikrosady w Tarnowskich Górach? Jest taki pomysł!

Tarnowskie Góry. Kangurkowo

Kangurkowo w teledysku. Jak podoba się Wam "Otwórz serce"?

Letnia Czytelnia na Osadzie Jana

Bookcrossing podbija Tarnowskie Góry