Ekstremalna Droga Krzyżowa w Tarnowskich Górach. W tym roku do wyboru dziewięć tras

Już w przyszłym tygodniu w naszym mieście rozpocznie się kolejna edycja wyzwania, które za każdym razem przyciąga nowych chętnych. 40 kilometrów pieszo w ciemności, samotnie lub w milczeniu, by dotrzeć do celu przed świtem, choć "prawdziwym celem EDK jest zmiana życia, a nie tylko nocna przygoda".

Edk tarnowskie gory 2024

EDK - co to takiego?

Z okazji obchodzonego właśnie w Kościele Katolickim Wielkiego Postu, chętni mają okazję, by wziąć udział w nietypowym wydarzeniu. Zamiast tradycyjnego nabożeństwa drogi krzyżowej w kościele, mogą sami wyruszyć w trasę. W parafiach na terenie całej Polski, a nawet poza nią, organizowane są specjalne odcinki. W ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej uczestnicy przemierzają kilkadziesiąt kilometrów w nocy. Idą sami lub w małych grupach. Akcja ma jednak więcej wspólnego z survivalem niż z pielgrzymką. Na swojej drodze spotkają różne przeciwności: trudne podejścia, zmęczenie, senność, zimno.

- Wspólna Msza święta, po której pątnicy wyruszają na nocną wyprawę. Dla wielu osób jest to ważne i motywujące spotkanie. Po nim każdy wyrusza na swoją wyprawę. Samotnie lub w małych grupkach, ale z zachowaniem reguły milczenia i skupienia. W aplikacji przygotowane są specjalne rozważania, które pomagają w przemyśleniach - tłumaczą organizatorzy.

- Prawdziwym celem EDK jest zmiana życia, a nie tylko nocna przygoda. Jeśli chcesz dołączyć do wydarzenia, wyszukaj trasę na mapie i sprawdź, kiedy i gdzie organizowana jest Msza - zachęcają.

EDK w Tarnowskich Górach

Na Ekstremalną Drogę Krzyżową można się wybrać także w naszym mieście. Odbędzie się ona 15 marca (piątek). Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. o 19:30 w kościele pw. Matki Boskiej Piekarskiej w Opatowicach (biały kościół). Później uczestnicy rozpoczną swoją wędrówkę. Dla chętnych przygotowano dziewięć tras o różnej długości i trudności:

  • Odnowy w Duchu Św. (31 km)
  • ks. Franciszka Blachnickiego (41 km)
  • św. Józefa (55 km)
  • Świętej Rodziny (41 km)
  • św. Barbary (47 km)
  • św. Rity (55 km)
  • św. Anny (41 km)
  • św. Franciszka (45 km)
  • św. Łazarza (58 km)

Szczegóły każdej trasy można sprawdzić na stronie trasy.edk.org.pl.

Jak się zapisać?

Rejestracja jest prowadzona przez stronę internetową EDK. Wystarczy wybrać trasę, którą chcemy przejść i wypełnić formularz zapisów. Dla uczestników przygotowano także rozważania na drogę krzyżową. Są dostępne na stronie w formie audio lub pdf. Do tego chętni mogą również pobrać aplikację.

Jak się przygotować? Organizatorzy radzą, by zabrać:

  • prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczne produkty: czekolada, batony, chałwa),
  • opis trasy lub urządzenie mobilne z aplikacją EDK, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie ze śladu GPS danej trasy,
  • ciepłe, nieprzemakalne ubrania, wygodne i wodoodporne buty dostosowane do długich wędrówek,
  • naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki).

Warto sprawdzić prognozę pogody, zabezpieczyć możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi oraz po zakończonej wędrówce. Dobrze jest także wcześniej przejrzeć trasę, by zapobiec ewentualnym niespodziankom. Chętni mogą przygotować własny drewniany krzyż.

- Trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać - dodają organizatorzy.
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim

Może Cię zainteresować:

Nakło Śląskie, Strzybnica, Kamieniec. Zobaczcie najpiękniejsze kościoły powiatu tarnogórskiego

Autor: Urszula Gołkowska

25/12/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon