Finał Teatralnego Parkowania 2023. W Tarnowskich Górach wystąpił zespół z Ukrainy

Za nami kolejna edycja projektu, który każdego lata umożliwia mieszkańcom kontakt z kulturą na świeżym powietrzu. Tym razem przed widzami zagrała grupa teatralna zza wschodniej granicy. To jednak niejedyni goście, jacy pojawili się w tym roku na tarnogórskiej scenie.

Teatralne Parkowanie 2023

Góry Kultury już od wielu lat zamieniają Park Miejski w przestrzeń sceniczną. Ich projekty cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców. Dzięki wolnemu wstępowi i lokalizacji wydarzeń w centrum miasta, może w nich uczestniczyć wielu zainteresowanych gości. W repertuarze Teatralnego Parkowania pojawiają się przedstawienia dla dorosłych widzów, ale także animacje dla młodszych miłośników kultury. W tym roku w tarnogórskim projekcie udział wzięli:

  • Teatr Niespasowani: "Stworzonka z domowego zakątka"
  • Teatr Off Road: "Pod Kolor"
  • Teatr Fuzja: "Nieproszeni" i "Ciocia Jadzia"
  • Kapela Odloty: "Dawne zabawki ludowe"
  • Bence Sarkadi: "The Budapest Marionettes"
  • Lwowski Teatr Woskresinnia: "Ukraina. Testament Szewczenko"

W sobotę, 19 sierpnia, miał miejsce finał tegorocznej edycji teatralnych spotkań. Na ostatni wieczór zaplanowano spektakl "Ukraina. Testament Szewczenko". Przedstawienie opowiada o historii, tradycjach i problemach narodu ukraińskiego. Wydarzenia ukazane są z perspektywy Tarasa Szewczenko, artysty oraz działacza politycznego zafascynowanego folklorem i ludowością. Fotorelację ze spektaklu wzbogacanego widowiskowymi efektami specjalnymi zobaczyć można w powyższej galerii. Na scenie pojawili się aktorzy Lwowskiego Teatru Woskresinnia.

- Powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Teatr Woskresinnia pod dyrekcją Jarosława Fedoryszyna – absolwenta reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITIS bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując światową dramaturgię, która dotąd nie była prezentowana na scenach dramatycznych Ukrainy - opowiadają organizatorzy tarnogórskiego wydarzenia.

Tegoroczne Teatralne Parkowanie dobiegło końca i pozostaje nam mieć nadzieję na kolejną edycję w przyszłym sezonie. Nie musimy jednak czekać roku, by znów przeżyć spotkanie z inną kulturą. Zaprasza na nie już we wrześniu Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Festiwal kultur ukraina nakło śląskie

Może Cię zainteresować:

Poznaj kulinarne przysmaki, ludowe ozdoby i piękne zabytki. We wrześniu startuje Festiwal Kultur

Autor: Urszula Gołkowska

17/08/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon