Fotopułapki na hałdzie popłuczkowej? Jak tarnogórzanie proponują chronić obiekt UNESCO

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
Tarnowskie Góry, hałda popłuczkowa

Jedna z bardziej rozpoznawalnych atrakcji naszego miasta wciąż nawiedzana jest przez motocykle czy quady. Wielu mieszkańców nie jest zadowolonych z takiego stanu rzeczy.

Hałda w UNESCO

Historyczne obiekty wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa to nie tylko Zabytkowa Kopalnia Srebra czy Sztolnia Czarnego Pstrąga. W skład kompleksu pogórniczego wchodzi także hałda popłuczkowa.

- Hałda popłuczkowa, to pozostałość po działającym do początku XX wieku centralnym zakładzie uzdatniania rudy dla kopalni ołowiu, srebra i cynku Fryderyk. Wysoka na 17 m hałda to sporych rozmiarów usypisko skały płonnej, odpadu z płuczki. Niezbędną do niej wodę dostarczały pompy maszyny parowej z szybu Pokój, a później zakład wodociągowy Staszic - opowiadają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Tarnogórskie zabytki stały się częścią szlaku UNESCO w 2017 roku. Już znacznie wcześniej hałda została objęta ochroną. W 2007 roku Rada Miejska uchwaliła plan ochrony Parku Kulturowego pn. "Hałda Popłuczkowa". 

Rajdy na hałdzie

Niestety pomimo zabiegów podejmowanych w walce z dewastowaniem obiektu, problem nie został całkowicie wyeliminowany. Na hałdę nie wolno wjeżdżać pojazdami spalinowymi. Jest to obiekt bardzo cenny, a rajdy, jakie urządzali tutaj kierowcy quadów i motocykli, uszkodziły go w sposób znaczący.

Zwrócili na to uwagę sami tarnogórzanie. Wielu mieszkańców jest zdecydowanie przeciwnych takim zachowaniom. Pojawiło się kilka pomysłów, jak zapobiec niszczeniu usypiska. 

- Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby założenie kilku fotopułapek. Koszt jednej to 1000 - 1300 zł. Może zróbmy zbiórkę pieniędzy na ten cel? Jak uważacie? Myślę, że to rozwiązanie skutecznie odstraszy osoby dewastujące naszą hałdę.
- Stworzyć gdzie indziej takie trasy dla motorów i innego badziewia i niech ćwiczą.
- Kojarzy mi się to, jak z 15 lat temu wisiała tabliczka na bloku "zakaz gry w piłkę", a boisk wtedy też nie było... sam zakaz nie wystarczy, teraz są orliki i takie tabliczki nie są potrzebne, w ten sposób radzę pomyśleć, jeśli to ma mieć sens.

Równocześnie w dyskusjach między mieszkańcami pojawiają się zgoła odmienne głosy. Niektóre osoby twierdzą, że motory i quady wcale nie stanowią wielkiego problemu i gorzej byłoby, gdyby te pojazdy hałasowały na osiedlach. 

Wszystko zdaje się sprowadzać do pytania, czy uznamy hałdę popłuczkową za wartościowy obiekt świadczący o przemysłowej przeszłości naszego miasta, czy "kupa piochu".

Co z tarnogórskimi oznaczeniami UNESCO? Głogowski: Jest światełko w tunelu

   Subskrybuj tarnowskiegory.info

   google news icon

   czytaj więcej:

   Tarnowskie Góry, Boże Narodzenie 2021

   Świąteczne ozdoby nie tylko w centrum miasta? Są takie plany

   Tarnowskie Góry, oznaczenia UNESCO

   Znaki UNESCO poprowadzą do najważniejszych zabytków Śląska?

   Tarnowskie Góry - znane osoby

   Honorowi Obywatele Tarnowskich Gór. Znasz ich wszystkich?

   Linia kolejowa Tarnowskie Góry - Zawiercie

   Prace na linii kolejowej Zawiercie - Tarnowskie Góry trwają

   Nowy sprzęt dla OSP z gminy Tworóg

   Nowy sprzęt dla Ochotniczych Straży Pożarnych

   Wycieczki po Parku w Świerklańcu i Pałacu Kawalera

   Rajzy po Parku w Świerklańcu zostają na sezon zimowy

   Tarnowskie Góry. Rozkład jazdy autobusów 1 listopada 2021

   Rozkład jazdy autobusów w Uroczystość Wszystkich Świętych