Fotowoltaika w Świerklańcu. Tym razem zasili oczyszczalnię

W gminie Świerklaniec powstaje kolejna instalacja fotowoltaiczna. Już niedługo zakończy się jej montaż.

Oczyszczalnia swierklaniec

Energia odnawialna dla Świerklańca

- Dobiega końca budowa instalacji fotowoltaicznej na potrzeby oczyszczalni ścieków w Świerklańcu. Dzięki instalacji energia promieniowania słonecznego będzie pokrywała częściowe zapotrzebowanie na energię elektryczną oczyszczalni - informuje Urząd Gminy.

Samorząd kolejny raz pokazał, że zależy mu na inwestycjach w energię odnawialną. W Świerklańcu wkrótce pojawi się 151 paneli o mocy 330 Wp każdy, natomiast moc instalacji wynosi 49,83 kWp. Jak podkreślają urzędnicy, montaż fotowoltaiki przyczyni się do znacznego obniżenia rachunków za prąd. Koszt projektu wynosi około 185 850 złotych. Gminie udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 164 552 złotych z funduszu Gornośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020. Wykonanie projektu powierzono firmie Eko-Solar z Namysłowa, która w postępowaniu przetargowym zaproponowała najniższą cenę spośród wszystkich ośmiu kandydatów. Dla porównania najwyższa podana kwota wynosiła 281 670 złotych.

Słoneczna gmina

W ciągu ostatnich lat Świerklaniec brał udział w projektach, które umożliwiały pozyskanie środków finansowych na zainstalowanie paneli słonecznych. Dzięki tym programom fotowoltaika pojawiła się między innymi na budynku Urzędu Gminy, szkołach oraz domach mieszkańców.

- Działania takie wpisują się w proekologiczną politykę prowadzoną przez Świerklaniec. W ramach programu „Słoneczna Gmina” mieszkańcy uzyskali dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych - mówił Marek Cyl. - W miejscach, w których w naszej gminie nie ma oświetlenia drogowego, stanie także ponad 50 lamp solarnych - dodawał wójt gminy.

Dzięki wsparciu finansowemu z "Funduszu Solidarności" Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udało się zamontować wspomniane solary. Szkoda, że niektóre z nich dość szybko zostały zdewastowane. Miejmy nadzieję, że powstająca, nowa instalacja będzie mieć więcej szczęścia.

fot. UM Świerklaniec

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

ZTM zapowiada zmiany w systemie biletowym

Unowocześniony system ŚKUP. Co z kartą?

Zbrosławice rower metropolitalny

Rower Metropolitalny w Zbrosławicach. Gmina...

Tarnowskie gory autobusy elektryczne

Metropolia kupi nowe autobusy elektryczne i...

Zarzad transportu metropolitalnego

Nowy system Metropolii policzy pasażerów w...

Karta skup tarnowskie gory

Zmiany w systemie ŚKUP. Bilet kupisz przez...

Tarnowskie Góry budżet partycypacyjny 2023

Startuje budżet partycypacyjny na 2023 rok

Literalnie.fun - jak zagrać

Gra tarnogórskich uczniów podbija Internet!