Fundusz Inwestycji Lokalnych. 18 milionów złotych dla Tarnowskich Gór.

Znamy już listę projektów zakwalifikowanych do rządowego programu dotacji. Wśród wybranych samorządów znalazło się nasze miasto i kilka gmin powiatu tarnogórskiego.

Fundusz inwestycji lokalnych tg

Fundusz Inwestycji Lokalnych - co to takiego?

Rząd postanowił przekazać 6 miliardów złotych na sfinansowanie konkretnych inwestycji w samorządach na terenie całej Polski. W zależności od relacji wydatków majątkowych oraz zamożności gmin i powiatów poszczególne jednostki mogą otrzymać od 0,5 do 93 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z Funduszu COVID-19.

- Przekazane środki mają na celu wsparcie przedsiębiorców w przetrawianiu tego trudnego czasu. Kolejny cel to podniesienie standardów inwestycyjnych. Należy zwrócić uwagę, że pieniądze trafiają przede wszystkim do małych i średnich miast. Dzięki temu możliwa jest realizacja długotrwałych projektów: dróg, mostów, infrastruktury. To także wsparcie dla gmin, które bez tej dotacji nie byłyby w stanie sfinansować tych inwestycji - opowiada Tomasz Olszewski, doradca w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Miliony dla Tarnowskich Gór

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach opublikował listę projektów z naszego regionu, która otrzyma wsparcie rządowe. Widnieją na niej Tarnowskie Góry, okoliczne gminy, a także sam powiat tarnogórski. Jakie inwestycje doczekały się dofinansowania?

  • Rozbudowa układu drogowego w rejonie ulic: Górnicza, Bondkowskiego, Zamkowa, Nowaka, Gliwicka (Tarnowskie Góry) - 4 500 000 zł
  • Budowa boisk treningowych TS Gwarek (Tarnowskie Góry) - 3 500 000 zł
  • Rozbudowa systemu kanalizacji sanitarnej i deszczowej na terenie miasta (Tarnowskie Góry) - 10 000 000 zł
  • Rozbudowa i przebudowa oraz termomodernizacja istniejącej części budynku OSP Żyglinek (Miasteczko Śląskie) - 1 513 119,63 zł
  • Przebudowa ul. Artylerzystów (Radzionków) - 1 500 000 zł
  • Budowa farmy fotowoltaiczne (Ożarowice) - 2 250 000 zł
  • Budowa nowej sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojsce (Tworóg) - 1 677 857 zł
  • „Diagnostyka Plus” - zakup sprzętu dla WSP S.A. w Tarnowskich Górach (powiat tarnogórski) - 3 000 000 zł

W całym województwie pozytywnie rozpatrzono aż 171 wniosków o wsparcie finansowe o łącznej wartości pół miliarda złotych.

- Zainteresowanie programem dało obraz skali potrzeb. Na ten moment otrzymaliśmy informację, że w przyszłości mają pojawić się kolejne fundusze na wsparcie samorządów. Myślę, że ilościowo będą one zbliżone do środków, jakie przekazaliśmy w tym roku, ale zależy to od tego, czy kryzys wywołany pandemią będzie bardzo poważny, czy aż tak silnie nie wpłynie na naszą gospodarkę - podsumowuje Olszewski.

Jak dodaje doradcą w gabinecie politycznym Jarosław Gowina, gminy mogą spodziewać się kolejnego wsparcia, tym razem ze stronu Unii Europejskiej.

- Warto zwrócić uwagę, że być może tak duże wsparcie ze strony naszego państwa nie będzie potrzebne, ponieważ pojawią się środki z nowej perspektywy unijnej. Spodziewamy się funduszu, który ma te dotacje kierunkowo przekazać na odbudowę gospodarki. To daje nam dobrą perspektywę, wskazującą, że w najbliższych latach rzeczywiście samorządy będą miały stałe wsparcie - podkreśla Tomasz Olszewski.

fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon