Gaudeamus igitur w wykonaniu seniorów. Tarnogórski uniwersytet zaczyna rok akademicki

Uniwersytet Trzeciego Wieku z naszego miasta uroczyście rozpoczął nowy rok akademicki. Na inauguracji pojawili się znani tarnogórzanie.

Nauka jak gra w pokera

Dziś wielu studentów kontynuuje lub dopiero rozpoczyna naukę w uczelniach wyższych. Część z nich powróciła do ośrodków akademickich, inni podejmują wyzwania nauki zdalnej - każda placówka na swój sposób stara się zorganizować pracę w nowych, pandemicznych warunkach. Epidemiologicznym wyzwaniom stawia czoło także tarnogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Instytucja łączy seniorów, którzy kochają spędzać wolny czas aktywnie poprzez przyswajanie wiedzy oraz naukę przydatnych umiejętności. Niedawno cieszyliśmy się osiągnięciami słuchaczy uczelni, kiedy stawali na podiach podczas XII Olimpiady Sportowej. Za niedługo będą mieli okazję uczestniczyć w pierwszych zajęciach.

28 września odbyła się uroczysta gala, podczas której wykładowcy i słuchacze rozpoczęli nowy rok akademicki. Wydarzenie miało miejsce w Kompleksie Zamkowym "U Wrochema" w Starych Tarnowicach. Nie obyło się rzecz jasna bez przemówień zaproszonych gości oraz oficjalnego hymnu studentów "Gaudeamus igitur". Pieśń wykonał duet: Henia i Andrzej Żurek, natomiast akompaniowała im Maria Jankowska. Magdalena Latacz - prezes Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku wprowadziła zaproszonych w specyfikę tegorocznego programu.

- Jeszcze nie tak dawno, bo na początku lipca wirtualnie żegnaliśmy rok akademicki, życząc sobie udanych wakacji i rychłego spotkania się w innej rzeczywistości. Niestety przyszło nam dalej żyć z nieproszonym gościem. W tym miejscu trafnym jest przyrównania życia do gry w pokera - opowiadała Magdalena Latacz. - W pokerze nie mamy wpływu, jakie dostaniemy karty, ale tylko od nas zależy, jak rozegramy partię. W kontekście tego życzmy sobie zdrowia, udanych działań – odnajdywania swojego dobrego czasu, pełnej humoru i radości filozofii życia - dodawała.

Gala z rozmachem

Organizatorzy uroczystości nie ograniczyli się do zaproszenia na inaugurację jedynie osób bezpośrednio związanych z uczelnią. Na wydarzeniu pojawili się także przedstawiciele placówek z Bytomia i Piekar Śląskich, a także znani tarnogórzanie.

- Doświadczenie zawsze jest w cenie, zwłaszcza od osób, które cały czas mają potrzebę dowiadywania się nowych rzeczy. Widać, że tarnogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku nie ugnie się nawet przed pandemią. Cieszę się, iż mogę być po raz kolejny z wami i wiedzieć, że cały czas jesteście pełni żywotności, pomysłów, planów na przyszłość - mówił poseł Tomasz Głogowski.

Po części oficjalnej uczestnicy wzięli udział w pierwszym wykładzie. Poprowadził go doktor Leszek Woszczek, który zaznajomił studentów z tematem: "Psychologia biegu życia – od poczęcia do starości".

- Zazwyczaj jest tak, że jak się zaczyna rok szkolny, to uczniowie i studenci są tacy smutni, a tutaj po waszych oczach widać, że wy jesteście szczęśliwi. Zarażajcie optymizmem, waszą radością - życzył seniorom Przemysław Cichosz, przewodniczący Rady Powiatu.

fot. Powiat Tarnogórski

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Dnie dziedzictwa stare tarnowice

IV Dni Dziedzictwa w Starych Tarnowicach....

Obchody roku leopolda tyrmanda

Leopold Tyrmand w Tarnowskich Górach. Przed...

Srebrny bazar tarnowskie gory

Srebrny Bazar, czyli wirtualny, świąteczny...

1000 powodow by czytac

1000 książek może trafić do szkoły w naszym...

Konkurs solidarnosc

Historia oczami młodzieży. Uczniowie pokazali,...

Dzikosc serca tck

TCK nagrodzone grantami. Szykują się nowe...

Kino TCK

Kino powróciło do TCK. Na co warto się wybrać?