Gaz pierzowy skutecznym i tanim narzędziem do samoobrony

Coraz częściej spacerujemy po mieście późną porą, ze względu na pracę, późne zakupy czy wyjście ze znajomymi. Aby czuć się pewnie podczas powrotu, warto mieć przy sobie sprzęt do samoobrony. Najpopularniejszym z nich jest gaz pieprzowy, który jest tani, poręczny, skuteczny i bezpieczny w użyciu.

Gaz pierzowy skutecznym i tanim narzędziem do samoobrony

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • gazy pieprzowe - czym są i jak działają?
  • po co nam gaz pieprzowy?
  • gdzie możemy nabyć gaz pieprzowy?

Najpopularniejszymi sposobami na zwiększenie bezpieczeństwa są środki do samoobrony takie jak gaz pieprzowy, paralizator czy nawet broń gazowa. Wiele osób, aby poprawić swoją sprawność i umiejętności uczestniczy w zajęciach ze sportów walki i elementów samoobrony. Niektóre narzędzia do samoobrony wymagają specjalnych pozwoleń lub przeszkolenia. Głównym atutem gazu pieprzowego jest to, że jest on łatwo dostępny dla każdego bez zbędnych formalności.

Gazy pieprzowe, żelowe gazy obronne - czym są i jak działa strumień gazu?

Gazy pieprzowe to gazy obronne, drażniące środki bojowe przeznaczone do skażania powietrza. Zawierają kapsaicynę, czyli główny składnik ostrych warzyw, np. papryk. Używane są jako gaz obronny w zasięgu skutecznego rażenia (ten może być różny w zależności od czynnika miotanego, czyli aerozolu, strumienia albo żelu).

Gaz pieprzowy działa wywołując uczucie silnego pieczenia, trudności w oddychaniu i utrzymaniu otwartych oczu, co wywołuje dezorientację. Nie sprawia bezpośredniego bólu, dlatego jest skuteczny w konfrontacji z osobami pobudzonymi, pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Aby łatwiej zidentyfikować osobę, wobec której użyto gazu, pieprzowe gazy zawierają trudno zmywalny kolorowy barwnik.

Głównym składnikiem gazu pieprzowego jest kapsaicyna, która wywołuje intensywne podrażnienie błon śluzowych i skóry. Kontakt z oczami daje niemal natychmiastowy efekt - palący ból, mimowolne zamykanie oczu, łzawienie, zaczerwienienie, świąd, podrażnienie spojówek oraz tymczasową ślepotę. Zanieczyszczenie skóry powoduje obrzęk, palący ból, rumień i powstawanie pęcherzy. Podrażnia również wnętrze nosa, zwęża drogi oddechowe, wywołuje kaszel, kichanie, pieczenie w gardle i duszności. Pobocznymi skutkami są panika, dezorientacja, utrata kontroli nad swoimi ruchami. Objawy ustępują zwykle po 30–45 minutach.

Skuteczność gazu pieprzowego jest różna i zależy od wielu czynników. Osoby, które często spożywają ostre potrawy i przyprawy, są w dużym stopniu odporne na jego działanie. Jest on szczególnie niebezpieczny dla osób z astmą, alergią i innymi podobnymi schorzeniami. W skrajnych przypadkach reakcja alergiczna może wywoływać śmierć.

Gaz pieprzowy - czy można go nosić legalnie w torebce?

Jak się okazuje gaz pieprzowy w niewielkiej ilości może być dozwolony jako środek samoobrony.

W Polsce gazy pieprzowe dostępne są jako ręczny miotacz gazu, który w myśl ustawy o broni i amunicji jest bronią, na którą nie jest wymagane pozwolenie, wobec czego posiadanie gazu pieprzowego jest w Polsce całkowicie legalne.

Możemy kupić go w niewielkich ilościach na przykład w spray'u i nosić w torebce. Użyty w ramach samoobrony nie powoduje skutków prawnych i nikt nie pociągnie nas do odpowiedzialności za użycie gazu pieprzowego. Warunkiem jednak jest to, aby został on użyty tylko w obronie własnej.

Gdzie możemy zdobyć buteleczkę gazu pieprzowego?

Gaz pieprzowy możemy bez problemu kupić między innymi w Internecie. Nie kosztuje on wiele, a osobom wracającym często po zmroku z pracy może dodać pewności siebie. W większości przypadków nigdy go nie użyjemy, a będzie miał on tylko wartość psychologiczną. Jednak w razie potrzeby możemy być pewni jego skuteczności.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon