Gdzie spędzić walentynki w Tarnowskich Górach?

Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek

Wielkimi krokami zbliża się święto zakochanych. Romantyczna randka, wystawna kolacja, niebanalna wycieczka, a może kino? Podpowiadamy jak spędzić dzień św. Walentego!

Walentnki

Powszechnie uznaje się, że walentynki „przyszły” do Polski z USA, jednak warto wyjaśnić, że już w średniowieczu obchodzono je w południowej i zachodniej Europie. A jak było w Polsce? Słowianie obchodzili Noc Kupały, czyli święto zakochanych, przypadające około 21-22 czerwca, związane z letnim przesileniem Słońca. Następowała podczas najkrótszej nocy w roku. Dochodziło wtedy m.in. do kojarzenia par. Młode dziewczęta plotły wianki i podczas ceremonii puszczały je w wodzie. Z kolei młodzieńcy musieli jeden z nich wyłowić. Gdy sztuka ta się powiodła, zwiastowało to rychłe znalezienie przyszłej żony. Podczas Nocy Kupały poszukiwano też kwiatu paproci wróżącego pomyślność. Wiele lat później zaniechano tego zwyczaju, a kolejne pokolenia zamiast świętować Noc Sobótkową, wybrały dzień św. Walentego. W Polsce stał się on popularny dopiero w latach 90-tych ubiegłego wieku. Z kolei dziś krytykowany jest za konsumpcjonizm i komercyjność.
Choć uczucia swojej drugiej połówce powinno się okazywać każdego dnia, a nie od święta, to ich intensyfikacji sprzyjają właśnie walentynki. 14 lutego osoby, których dosięgła strzała Amora dwoją się troją, aby sprawić przyjemność ukochanym. Bukiet czerwonych róż, romantyczna kolacja, długi spacer, a może wizyta w kinie? To sprawdzone sposoby na miły wieczór, które nigdy nie wyjdą z mody.

Czasami warto zrezygnować z rutyny i skorzystać z propozycji oferowanych przez teatry, domy kultury czy restauracje. Co szykuje się tego dnia w Tarnowskich Górach? Sprawdziliśmy!

W piątek, 14 lutego, w Tarnogórskim Centrum Kultury zaplanowano wiele atrakcji. O godz. 17.00 odbędą się Walentynki w Miejskim Kinie Olbrzym. Miłośnicy kina zobaczą film „Poznajmy się jeszcze raz”, który opowiada o zagubionym w świecie nowych technologii, wzdychającym do telefonów stacjonarnych, papierowych książek i wąsów rysowniku komiksów Victorze, który nieoczekiwanie dostaje propozycję nietypowej podróży w czasie.
Z kolei o godz. 19.30 na srebrnym ekranie zostanie wyświetlony film „Kręcisz mnie”. Głównym bohaterem jest Jocelyn, odnoszący sukcesy biznesmen i niepoprawny podrywacz. Kiedy na pogrzebie matki poznaje śliczną Julie, postanawia ją uwieść, udając niepełnosprawnego! Kobieta daje się nabrać, a sprawy idą w pożądanym przez Jocelyna kierunku. Przynajmniej do momentu, gdy Julie przedstawia mu swoją starszą siostrę, „podobnie jak on” poruszającą się na wózku inwalidzkim. Jocelyn zakochuje się w Florence, jest zmuszony kontynuować swoją zwariowaną maskaradę. Ceny biletów na seans wynoszą 4 zł za ulgowy i 8 zł za normalny.

Romantyczna kolacja?

Niektórzy mawiają, że „przez żołądek do serca” i jest w tym odrobina prawdy. Zakochani podzielający ten pogląd mogą spędzić walentynki wybierając się na romantyczną kolację. Jednym z tarnogórskich lokali gastronomicznych, który przygotował z tej okazji specjalne menu jest Restauracja Modra. Poza oryginalnym menu nędzie nastrojowa muzyka i walentynkowy klimat.
Walentynkowe koncerty

Świętowanie walentynek z Tarnogórskim Centrum Kultury (ul. Sobieskiego 7) można rozpocząć już 9 lutego, kiedy to odbędzie się tam VIII koncert walentynkowy. Początek o godz. 18.00. Wystąpi chór Dafne i orkiestra Symfonix pod batutą Oliwii Bentkowskiej. W programie piosenki Agnieszki Osieckiej - m.in. „Niech żyje bal” i „Małgośka”. Bilety można zakupić w cenie 12 i 9,60 zł.

To nie jedyna muzyczna atrakcja, bowiem nazakochanych melomanów czekapałac w Rybnej. 15 lutego o godz. 19.00 zaplanowano tam koncert walentynkowy Trio akordeonowego SYMETRIO. Dla publiczności zgromadzonej w klimatycznych pałacowych wnętrzach wystąpią: Marcin Jabłoński, Krystian Saciłowski oraz Adam Potera. W programie: między innymi: Bach, Rachmaninov, Szenderiov, kompozycje autorskie oraz aranżacje tradycyjnych melodii. Bilety kosztują 25 zł.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry Chemet Group

Tarnogórski "Mechanik" łączy siły z Chemetem

Przekazanie mausera do Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach

Tarnogórscy funkcjonariusze uratowali... zabytkowy karabinek

Tarnowskie Góry gazeta

Podsumowanie tygodnia 08.-14.11

Budżet Obywatelski Miasta Tarnowskie Góry - wyniki

Budżet Obywatelski Miasta Tarnowskie Góry...

Tarnowskie Góry. Konferencja "Rower - komunikacja, rekreacja, turystyka"

Konferencja "Rower - komunikacja, rekreacja, turystyka"

Budżet Obywatelski Miasta Tarnowskie Góry

Budżet Obywatelski. Głosowanie już rozpoczęte!

Uroczystość nadania Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Katowice w Pyrzowicach imienia Wojciecha Korfantego.

Lotnisko w Pyrzowicach nosi imię Wojciecha Korfantego