Gdzie wybrać się w weekend? Kierunek: Zbrosławice

Gmina Zbrosławice skrywa kilka ciekawych, mało znanych miejsc. Warto wybrać się tam na przykład w niedzielne popołudnie.

Odkrywamy lokalne atrakcje

Niedawno Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Leśna Kraina Górnego Śląska" w ramach swoich działań opublikowało długą listę interesujących miejsc znajdujących się całkiem niedaleko centrum Tarnowskich Gór. Bardzo często są to obiekty czy kompleksy, o których istnieniu wie niewiele osób. W BROSZURZE znalazły się miejscowości z szesnastu samorządów.

- "W drogę z Leśną Krainą Górnego Śląska" to mini-przewodnik po wybranych atrakcjach zlokalizowanych na naszym obszarze - informują jego autorzy. - Materiał powstał we współpracy z gminami. Zaplanuj wycieczkę i odkrywaj najciekawsze miejsca - zachęcają.

Urzędy przyłączyły się do współpracy z przedstawicielami instytucji publicznych, firm prywatnych oraz organizacji pozarządowych. Podmioty te utworzyły razem nowe zrzeszenie. Jego głównym celem stał się rozwój lokalnej przedsiębiorczości oraz promowanie walorów małych miejscowości. W przedsięwzięciu bierze udział kilka gmin naszego powiatu: Miasteczko Śląskie, Kalety, Tworóg, Krupski Młyn oraz Zbrosławice.

Skarb templariuszy i ścieżka bosych stóp

Przejdźmy do ciekawostek dotyczących samej gminy, a opowieści rozpocznijmy od znajdującej się we wspomnianym przewodniku Zabytkowej Stacji Wodociągowej "Zawada". Historyczne zabudowania znajdują się w Karchowicach (ul. Bytomska 6). Na zwiedzających czekają tam maszyny i sprzęty z XIX wieku. Kiedyś zaopatrywały one w wodę pitną mieszkańców Górnego Śląska. Hala udostępniona jest gościom codziennie od 8:00 do 18:00 (w zimie od 9:00 do 16:00). Odbywały się tutaj koncerty pod nazwą "Stacja Dźwięku", podczas których można było usłyszeć zespoły takie jak Kwiat Jabłoni czy Gang Olsena. Co dokładnie znajdziemy dziś na terenie zakładu?

- Z najstarszych okresów zachował się między innymi budynek biura oraz modernistyczna ceglana pompownia z kompletnym wyposażeniem ruchu parowego stacji pomp - czytamy w broszurze. - Stacja uważana jest za najważniejszy obiekt turystyczny o charakterze przemysłowym w gminie - informuje przewodnik "W drogę z Leśną Krainą".

Zbrosławice kryją też kilka o wiele starszych obiektów. Miłośników średniowiecznej architektury z pewnością zainteresuje kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej stojący w Karchowicach. Co prawda podczas swojej wiekowej historii podlegał on remontom, ale można jeszcze znaleźć w nim gotyckie perełki. W 2007 roku odkryto tu freski pochodzące prawdopodobnie z końca XV wieku. Jednak jeszcze bardziej interesujące tajemnice skrywa świątynia w Kamieńcu.

Ponoć pierwszy drewniany kościółek mieli zbudować członkowie osnutego niezliczoną ilością legend Zakonu Templariuszy. Krąży pogłoska, że być może to właśnie w Kamieńcu ukryli część swojego bajecznego majątku. Podobne opowieści związane są ze stojącym nieopodal pałacem. Mówi się, że na jego miejscu znajdował się kiedyś zamek należący do zakonników. Znani z genialnego planowania skrytek i ukrytych przejść templariusze mieli ponoć połączyć budowlę tajemnymi korytarzami z Ziemięcicami oraz Wieszową. Gdyby komuś jednak brakowało w tej historii jeszcze jakiegoś średniowiecznego zakonu, to wcale nie należy mu się dziwić. Legendy dodają, że w Kamieńcu skarby ukrył wielki mistrz krzyżacki Hermann von Salza. Zanim jednak zaczniemy przeszukiwać obecny budynek niczym bohaterowie książek Zbigniewa Nienackiego, musimy pamiętać, że od czasu średniowiecza pałac przeszedł liczne renowacje.

Na zakończenie wyprawy po gminie Zbrosławice warto zajrzeć do Parku Przygód i Atrakcji w Wilkowicach. Mali podróżnicy z pewnością zafascynują się parkiem linowym, ścieżką bosych stóp, placami zabaw, czy spotkaniem z mniej lub bardziej egzotycznymi stworzeniami w zwierzyńcu. Teren rozciąga się na kilka hektarów i stanowi idealne miejsce do odpoczynku wśród przyrody.

fot. Szlak Zabytków Techniki

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon