Górnicza parada w Tarnowskich Górach. Tak Srebrne Miasto będzie świętować Barbórkę

Zbliża się ważna dla wszystkich górników data. Specjalne obchody odbędą się także w naszym mieście. W programie parada, powitanie na rynku oraz uroczysta Msza.

UM Tarnowskie Góry
Tarnowskie gory parada gornicza

Barbórka 2023 w Tarnowskich Górach

4 grudnia wypada wspomnienie świętej Barbary - to pamięta każdy. Nie każdy jednak wie, że jej kult jako patronki górników rozpoczął się właśnie w Tarnowskich Górach.

- Założone wówczas [XVIII wiek] przez jezuitów bractwo Św. Barbary potwierdził specjalną bullą papież Benedykt XIV. Równocześnie założono księgę bractwa, w której zapisywano nowych członków i wybudowano kaplicę ku czci świętej. I co więcej, bractwo to istnieje do dziś, a górnikom nadal patronuje św. Barbara - 4 grudnia świętowana jest na całym świecie barbórka - podają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Kontynuując tradycję świętowania, w naszym mieście odbędą się oczywiście uroczyste obchody. Będą miały miejsce 10 grudnia w centrum. Plan wygląda następująco:

  • 11:30 - uroczysta parada górnicza
    trasa: Plac Wolności - ul. Krakowska – Rynek
  • 11:50 - powitanie braci górniczej na tarnogórskim rynku przez władze Wolnego Miasta Górniczego
  • 12:30 - Msza św. w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła
- To tradycja, która sięga lat 30. XX wieku. W okresie międzywojennym burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes na łamach jednej z gazet zapraszał do świętowania Barbórki takimi słowami: "Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy" - przypominają członkowie SMZT.

Zwyczaj został reaktywowany przez stowarzyszenie w 2019 roku. W kolejnych latach przerwała go pandemia, ale powrócił podczas ostatniej zimy i - miejmy nadzieję - pozostanie z nami na długi czas. Dodatkową motywacją, by go kontynuować, jest fakt, iż wiosną 2023 roku "Zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej" zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Barbórka 2023. Radzionków zaprasza na obchody górniczego święta

Muzyczna Barbórka

W październiku dzięki współpracy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej z artystami powstał wyjątkowy koncert. W Tarnowskich Górach można było posłuchać Misterium św. Barbary. W wydarzeniu wzięli udział: Chór In Tempore, Roksana Majchrowska – sopran, Kamil Zdebel – tenor, Orkiestra Kamiliańska pod dyrekcją Olka Königa, Bartłomiej Kwiatkowski – organy, kierownictwo muzyczne, Karol Ziaja – pozytyw. W repertuarze pojawiły się godzinki z modlitewnika z 1747 roku, ale także utwory Schwarza, Zimmera czy Pucciniego. Dobra wiadomość! Nawet jeśli nie mogliście posłuchać ich na żywo, nic straconego. Koncert został nagrany i zmontowany. 1 grudnia o godzinie 19:00 będzie mieć swoją premierę na platformie YouTube.

Tarnowskie góry barbórka

Może Cię zainteresować:

Barbórka pochodzi z... Tarnowskich Gór? Od Bractwa św. Barbary po wpis na Listę UNESCO

Autor: Urszula Gołkowska

04/12/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon