"Górnośląska Barbórka" dostępna online. Zobacz muzyczne widowisko o naszym regionie

Centrum Kultury "Karolinka" zaprezentowało nagranie przedstawienia poświęconemu Barbórce i losom Górnego Śląska. Widowisko łączy grę aktorską, śpiew i taniec, by przybliżyć odbiorcom nasze lokalne tradycje.

UM Radzionków
Barbórka 2022 Radzionków

"Górnośląska Barbórka" na scenie

Spektakl miał swoją premierę w radzionkowskiej "Karolince" 3 grudnia. Data ta nie była przypadkowa. W przeddzień Barbórki odbyło się wydarzenie poświęcone górnośląskim tradycjom, ale także ich historii.

- Wspólnie odbędziemy podróż przez wieki tradycji i zwyczajów górniczych. Podczas widowiska widownia usłyszy najpopularniejsze górnicze melodie i przyśpiewki w wykonaniu orkiestry dętej i chóru - zapowiadali twórcy.

Przed publicznością zaprezentowali się:

  • Damian Mitas, Antoni Tomczyk, Łukasz Wylenżek, Jakub Zorzycki
  • Chór "Harfa"
  • Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds
  • członkowie Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk"
  • scenariusz i reżyseria: Henryk Adamek
  • przygotowanie wokalne: Barbara Stanisz
  • choreografia: Tomasz Lis
  • kierownik muzyczny: Klaudiusz Jania

Widowisko zostało zrealizowane jako część projektu "Górnośląska Barbórka - dokumentacja i popularyzacja tradycji górniczej". Zadanie powstało w ramach programu KULTURA LUDOWA I TRADYCYJNA 2022. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 45 000 zł.

- Zadanie skoncentrowane jest wokół tradycji obchodów Barbórki przez górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku, która została w 2018 r. wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Celem jest poszerzenie aktualnej wiedzy na temat tej tradycji i zebranie materiału niezbędnego do wpisania Barbórki na listę UNESCO - tłumaczą twórcy projektu.

Gdzie zobaczyć przedstawienie?

25 grudnia na kanale Centrum Kultury "Karolinka" na platformie YouTube ukazało się nagranie spektaklu. Film trwa około godziny. Do tej pory osiągnął około 800 wyświetleń.

Barbórka 2022 Radzionków

Może Cię zainteresować:

Barbórka w Radzionkowie za nami. Jak wyglądała w tym roku? [GALERIA]

Autor: Urszula Gołkowska

06/12/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon