Górnośląskie Koleje Wąskotorowe przeżywają prawdziwy renesans

Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek

202 pociągi, 21 292 pasażerów, 3000 przewiezionych rowerów, 4,5 tys. przejechanych kilometrów, a wszystko to w zaledwie 50 dni kursowania pociągów! Liczby te robią wrażenie.

Waskotorowka


Górnośląskie Koleje Wąskotorowe przeżywają prawdziwy renesans.

Jak wygląda podsumowanie minionego, 2019 roku? Okazuje się, że można go zaliczyć do tych zdecydowanie udanych. - Nasze pociągi cieszyły się dużą popularnością, a dzięki wsparciu samorządów oraz zaangażowaniu naszych wolontariuszy udało się przeprowadzić wiele bardzo istotnych napraw – przyznają przedstawiciele Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - SGKW Bytom.

GKW odnotowują sukcesywny wzrost liczny podróżnych korzystających z tego środku lokomocji. - W roku 2019 wzrost ten był imponujący, a jego skala nieco zaskakująca dla nas samych. O ile w roku 2018 przewieźliśmy 15 100 podróżnych, to w roku 2019 było to już 21 300 osób. To o 40 procent więcej – wyliczają członkowie stowarzyszenia. Zaznaczają też, że to unikatowy wynik w skali kraju, a GKW nie dorównuje żadna inna kolej wąskotorowa w Polsce.

W 2019 miłośnicy kolei wąskotorowych mogli przejechać się „pociągiem do przeszłości” m.in. podczas Industriady, która miała miejsce 8 czerwca. Tuż po święcie Szlaku Zabytków Techniki na szlak wyruszyły pociągi rozkładowe kursujące do Miasteczka Śląskiego. Woziły podróżnych aż do 8 września. Kolejna przejażdżka miała miejsce 28 września z okazji Święta Pary zorganizowanego przez Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Tym razem pociągi kolei wąskotorowych jechały pod przewodnictwem parowozu. Z kolei 29 września skład uświetnił

bytomski Dzień Pary na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych. Później była jeszcze „Nocna Szychta” z 5 października, a 6 października na tory po raz czwarty wyruszył Srebrny Pociąg. Było to wspólne przedsięwzięcie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Kolei Śląskich. - Dzięki udanej współpracy z partnerami turyści mogli na jednym bilecie odbyć podróż pociągiem Kolei Śląskich z Katowic do Bytomia, w Bytomiu przesiąść się na pociąg kolei wąskotorowej, dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra, zwiedzić ją i wrócić do Katowic. Impreza, jak zwykle, cieszyła się dużą popularnością, a bilety schodziły na pniu – podkreślają członkowie SGKW.

Kalendarz SGKW wypełniają nie tylko same imprezy. Aby pociągi mogły wozić pasażerów i cieszyć oko miłośników kolejnictwa, konieczne są naprawy, dzięki którym skład utrzymywany jest w dobrym stanie technicznym, a tych nie było mało w minionym sezonie. Poza usunięciem drobnych usterek udało się też wiele zdziałać. Między innymi wydłużono skład o dwa kolejne wagony pasażerskie, tym razem zamknięte, z drzwiami, oknami i oświetleniem, doskonałe na dni chłodniejsze, czy deszczowe, przeprowadzono remonty rozjazdów na głównej stacji naszej kolei – na stacji Bytom Karb Wąskotorowy, udało się pozyskać parowóz typu T49 Ryś z roku 1950, unikatową cysternę zbudowaną w roku 1927 oraz interesujący okaz węglarki z lat 40. XX wieku, wyremontowano też ważny przejazd kolejowy w Tarnowskich Górach, a dzięki zaangażowaniu wolontariuszy zakończony został kolejny etap remontu nastawni. W tym miejscu wypada nadmienić, że wolontariusze, którzy pomagają w utrzymaniu pociągów w dobrej kondycji przyjeżdżają do Bytomia z Krakowa, a nawet z Warszawy!

Co zaplanowano na 2020 rok? Przedstawiciele SGKW uchylają rąbka tajemnicy i zapowiadają, że tradycyjnie sezon na wąskotorówkę zostanie zainaugurowany Industriadą. - Już na początku czerwca zapraszamy na stację Bytom Karb na imprezę z okazji Święta Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADY. Jak zwykle szykujemy moc atrakcji. Rzecz jasna będzie też można podróżować naszymi pociągami – wyjaśniają.

Pierwsze pociągi w 2020 roku wyruszą w trasę z Bytomia do Miasteczka Śląskiego 7 czerwca i będą kursowały we wszystkie soboty, niedziele i święta do 13 września włącznie. To nie wszystkie atrakcje, bowiem jesienią czeka nas kolejna niespodzianka. W każdą niedzielę od 4 października do 13 grudnia na szlak wyruszy Srebrny Pociąg. - Chcemy też żeby podróż z nami była bardziej komfortowa – oddamy do użytku kolejny wagon pasażerski. Dłuższy pociąg to więcej miejsca. Planujemy też uruchomienie parowozu T49 Ryś. Wierzymy, że będzie to nie lada atrakcja – podkreślają członkowie stowarzyszenia.

W planach są jeszcze pewne inwestycje, ale te wymagają sporych nakładów finansowych, a jak wiadomo, pieniędzy zawsze brakuje. Jest jednak i na to sposób! - W tym roku ponownie spróbujemy wystartować o środki z Budżetu Obywatelskiego na remont wagonu motorowego MBxd2, który służyłby do przewozu pasażerów wiosną i jesienią. Jest on tańszy w eksploatacji niż skład z lokomotywą – przyznaje Mariusz Senderowski ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Szczegółowe informacje związane z planowanymi wydarzeniami oraz rozkłady jazdy będą publikowane zarówno na facebookowym profilu Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - SGKW Bytom, a także na stronie internetowej: http://sgkw.eu.


Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry wiadomości

Podsumowanie tygodnia 17-23.01.2022

Tarnowskie Góry. Wyniki ankiety

Co myślą mieszkańcy TG? Znamy wyniki ankiety

Tarnowskie Góry info

Podsumowanie 22.-28.11

"Młodzi robią Metropolię"

Czego chcą młodzi mieszkańcy Metropolii? Znamy propozycje

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" i Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"

GCR "Repty" oraz ZPiT "Śląsk" rozpoczynają współpracę

Nowa inwestycja Veolii w Tarnowskich Górach

Veolia w Tarnowskich Górach na drodze do eliminacji węgla

Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2020

Które gminy naszego powiatu najlepiej zarządzają finansami?