Granty dla sportowców. Jak otrzymać stypendium burmistrza?

Rusza nabór kandydatów zainteresowanych stypendiami dla wybitnych sportowców z naszego miasta. By otrzymać finansowe nagrody trzeba spełnić kilka ważnych wymogów.

Sportowe stypendia tarnowskie gory

Granty dla najlepszych

Od 2012 roku władze Tarnowskich Gór przyznają wyróżnienia dla mieszkańców, którzy zdobywają medale i osiągają bardzo dobre wyniki na turniejach czy mistrzostwach. Można już składać wnioski o otrzymanie stypendium na rok 2021. Należy jednak pamiętać o kryteriach, jakie obowiązują pretendentów.

Przyszły stypendysta musi być mieszkańcem Srebrnego Miasta, posiadającym specjalną legitymację lub inne potwierdzenie umożliwiające udział w zawodach. Dodatkowo trzeba wykazać, że wykonywana aktywność fizyczna nie wiąże się z umową cywilno-prawną lub umową o pracę. Co do uprawianego sportu, to organizatorzy uwzględnili naprawdę duży wachlarz możliwości. W spisie dopuszczonych dyscyplin znajdziemy zarówno tak popularne jak piłka nożna, siatkówka, czy pływanie, a także dość rzadko spotykane, na przykład wu-shu, radioorientacja sportowa i curling. Są tam także aktywności, które wielu osobom nie kojarzą się ze sportem: szachy, warcaby oraz brydż.

Oczywiście nie wystarczy tylko trenować, by dostać finansowe wsparcie. Przydałoby się jeszcze osiągnąć dobre wyniki. Komisja zastrzega, że kandydaci muszą wykazać się podczas co najmniej jednych z zawodów:

 • Igrzyska Olimpijskie (udział)
 • Uniwersjada (I-VIII miejsce)
 • Mistrzostwa Świata (udział)
 • Puchar Świata (I-VIII miejsce)
 • Mistrzostwa Europy (I-VIII miejsce)
 • Puchar Europy (I-VIII miejsce)
 • Turniej Nadziei Olimpijskich (I-VIII miejsce)
 • Akademickie Mistrzostwa Świata (I-VIII miejsce)
 • Mistrzostwa Polski (I-III miejsce)
 • Puchar Polski (I-III miejsce)
 • Akademickie Mistrzostwa Polski (I-III miejsce)
 • Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (I-III miejsce)

Warto powalczyć

Wysokość stypendiów nie jest stała i zależy od przeznaczonego na ten cel budżetu. Brana jest także pod uwagę ilość przyjętych wniosków. W marcu tego roku nagrodzono aż siedemdziesięciu sportowców. Łączna kwota środków przekazanych na ten cel wyniosła prawie 179 tysięcy złotych. Podobnie było podczas poprzednich edycji.

- Myślę, że sport tarnogórski ma się całkiem nieźle i przede wszystkim, że się rozwija, ale pamiętajmy, że zawsze może być lepiej - mówił Arkadiusz Czech podczas zeszłorocznej gali rozdania stypendiów. - Zawsze można osiągnąć więcej, ale do tego trzeba trochę popracować i tu warto przypomnieć słowa boksera, Muhammada Ali'ego, który powiedział: "Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz" - dodawał burmistrz.

Sami wyróżnieni zawodnicy przyznają, że tarnogórskie gratyfikacje są dla nich cennymi wyróżnieniami.

- Nagrodę odbieram jako docenienie mojego sukcesu - opowiadał ubiegłoroczny laureat, judoka Jakub Żmudziński. - Moim zdaniem bardzo się przyda i daje taką motywację, takiego kopa żeby dalej trenować, dalej się rozwijać i osiągać kolejne sukcesy - podkreślał.

fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Otwarta silowani tg

Tarnogórska siłownia otwarta. Xtreme Fitness...

Zlobki tarnowskie gory

Nasz Samorząd pisze do burmistrza. Chcą...

Medale skarbek tg

Cztery medale dla Srebrnego Miasta. Gratulacje...

Gwarek mecz online

Kibice Gwarka przed laptopami. Mecze...

Konkurs solidarnosc

Historia oczami młodzieży. Uczniowie pokazali,...

Harcerze poadza drzewa

Miasto dofinansuje projekt harcerzy....

Oze w tarnowskich gorach 1

Odnawialne źródła energii w naszym mieście!...