Budżet Partycypacyjny Powiatu Tarnogórskiego
Trwa kolejna edycja przedsięwzięcia. Zainteresowani mieszkańcy i organizacje mieli czas, by zgłaszać swoje propozycje. Przypomnijmy, że Powiat Tarnogórski zarezerwował łącznie 800 000 zł. Kwota dzieli się na dwie pule:
- projekty o charakterze inwestycyjnym (zadania związane w szczególności z budową, modernizacją, przebudową, rozbudową elementu infrastruktury) - 700 000 zł
- projekty o charakterze nieinwestycyjnym (zadania mające charakter imprez, uroczystości, wydarzeń prospołecznych, kulturalnych, oświatowych, sportowych) - 100 000 zł
Złożone wnioski przeszły już przez weryfikację formalną. Kolejny etap to weryfikacja merytoryczna. Potrwa ona do początku września. Głosowanie na najlepsze projekty odbędzie się od godz. 12:00 13 października do 27 października do godz. 12:00. Zwycięskie zadania mamy poznać do 4 listopada.
Jakie projekty zgłosili mieszkańcy?
"HAIR ART DAY - kreatywne warsztaty z mistrzem stylizacji"
Jednodniowy event fryzjerski dla uczniów klas fryzjerskich, podczas którego odbędą się pokazy, praktyczne warsztaty dla uczniów oraz spotkanie z profesjonalnym szkoleniowcem - stylistą fryzur znanym z pracy przy sesjach zdjęciowych i pokazach mody. Wykłady dla słuchaczy: "Jak budować markę osobistą fryzjera " oraz " Fryzura z charakterem " Wręczenie certyfikatów uczestnictwa.
"Innowacyjność w profilaktyce- nowe podejścia, nowe możliwości dla pacjenta"
Projekt zakłada realizację kompleksowych działań profilaktyczno-edukacyjnych ukierunkowanych na zdrowie mieszkańców powiatu tarnogórskiego. Głównym celem jest poprawa jakości życia poprzez promocję zdrowego stylu życia, wczesne wykrywanie i zapobieganie chorobom cywilizacyjnym (takim jak cukrzyca typu 2, otyłość, nadciśnienie), leczenie bólu, nowoczesne podejście do terapii ran oraz profilaktykę chorób naczyniowych. Działania będą prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań medycznych.
"Zagrywka, odbiór, gramy na trzy" - treningi siatkarskie dla dorosłych amatorów
Projekt obejmuje dwugodzinne, cotygodniowe treningi siatkarskie dla dorosłych mieszkańców powiatu, którzy chcą amatorsko uprawiać ten sport i rozwijać swoje umiejętności pod okiem trenera. Aktywność sportowa, a szczególnie sporty zespołowe poprawiają sprawność fizyczną i stan umysłu, budują relacje, umacniają ducha. Projekt wspomaga więc zarówno rozwój kultury fizycznej, jak i promocję i ochronę zdrowia fizycznego i psychicznego.
"Góralski rytm i dobra zabawa – zaprośmy Baciary do Krupskiego Młyna"
Projekt zakłada organizację koncertu zespołu Baciary podczas obchodów Dni Krupskiego Młyna. To znana i lubiana grupa muzyczna, która łączy góralski folk z nowoczesnym brzmieniem, gwarantując świetną zabawę dla osób w każdym wieku.
#DefibrylatorDlaSzkoły Zakup i montaż defibrylatorów dla każdej szkoły ponadpodstawowej w powiecie tarnogórskim wraz ze szkoleniem z Pierwszej pomocy
Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli i pracowników szkół poprzez zakup i montaż nowoczesnych defibrylatorów AED (automatycznych defibrylatorów zewnętrznych) w każdej szkole ponadpodstawowej prowadzonej przez Powiat Tarnogórski.
#NowaTrzynastka Gryfny plac - rewitalizacja przestrzeni przed Technikum nr 13 w Radzionkowie
Projekt obejmuje wymianę fragmentu ogrodzenia (strefa wejściowa do budynku długości około 80 m), uporządkowanie zieleni w strefie dojścia do budynku (pielęgnacja, przycięcia, formowanie, nowe nasadzenia) wykonanie nowej nawierzchni chodnika strefy wejścia (główny ciąg szerokości około 8 m od chodnika i ogrodzenia w ul. Nałkowskiej) wraz z częścią lewą (lewa - zagospodarowanie chodnikiem oraz parkingiem "A", prawa - chodnik wzdłuż budynku oddzielony istniejącą zielenią z ławkami i stojakami na rowery) i prawą przy budynku. Do wykonania będzie również zagospodarowanie PARKINGU "A" wraz ze strefą komunikacji drogowej włączając układ drogowy od wjazdu na teren szkoły do granicy z budynkiem (część docelowa komunikacji szer. 4 m do zjazdów na nową komunikację) oraz odtworzenie zieleni (trawnika). Montaż elementów małej architektury tj. ławek, stojaków na rowery itp. które będą służyły zarówno uczniom jak i nauczycielom
#SPORTOWAKOLEJÓWKA Modernizacja boiska "ORLIK" przy ZSTU w Tarnowskich Górach - Kolejówka
Projekt zakłada modernizację boiska typu "Orlik" zlokalizowanego przy Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach – popularnie nazywanego "Kolejówką". Obiekt od lat służy nie tylko uczniom szkoły, ale również lokalnej młodzieży i mieszkańcom, którzy korzystają z niego w ramach ogólnodostępnej infrastruktury sportowej.
ARCYWAŻNY CHODNIK W ZIEMIĘCICACH
Mieszkańcy miejscowości: Ziemięcice oraz Świętoszowice od wielu lat proszą o dokończenie budowy chodnika przy ul. Mikulczyckiej celem zapewnienia bezpieczeństwa przy tej ruchliwej trasie powiatowej. Na odcinku drogi powiatowej nr 3224S przy ul. Mikulczyckiej od wejścia na boisko w stronę do skrzyżowania z ulicą Ziemięcicką, nie ma chodnika pozwalającego na bezpieczne przemieszczanie się pieszych uczestników ruchu. Pobocze drogi parę lat temu zostało utwardzone, jednak pieszy w dalszym ciągu widząc nadjeżdżający samochód, uciekają do rowu, gdyż mijające się samochody notorycznie wjeżdżają na pobocze.
Bezpieczna droga w Ożarowicach
W związku z uruchomieniem w 2022 roku dwóch metropolitalnych linii autobusowych M11 i M14, które znacząco poprawiły skomunikowanie gminy Ożarowice z miastami aglomeracji, istnieje potrzeba dostosowania lokalnej infrastruktury do nowych warunków transportowych Planowana inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zapewnienie bezpiecznego dojścia pieszych do przystanków komunikacji publicznej.
Boniowice - nowy chodnik to bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci
Projekt budowy nowego chodnika to inicjatywa mająca na celu poprawę infrastruktury pieszej, przede wszystkim w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i poprawy dostępności do pobliskiej szkoły podstawowej, przedszkola, przystanku komunikacji miejskiej czy kościoła w sąsiedniej miejscowości - Kamieńcu
Budowa drogi - ulica Tylna. Wyczekiwana od lat. (gmina Tworóg)
W ramach inwestycji zaprojektowano przebudowę jezdni drogi gminnej, utworzenie poboczy.
CHEMIK: EkoStrefa Relacji
"CHEMIK: EkoStrefa Relacji" to projekt rewitalizacji ogrodu przy Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach. Zakłada on stworzenie otwartej, przyjaznej przestrzeni łączącej edukację, relaks, kontakt z naturą oraz aktywność fizyczną – dostępnej dla uczniów, mieszkańców i seniorów.
Dla pieszych i rowerzystów – bezpieczny odcinek Krupski Młyn–Ziętek
Projekt zakłada wymianę nawierzchni na odcinku ciągu pieszo-rowerowego pomiędzy Krupskim Młynem a osiedlem Ziętek, o długości ok. 650 metrów. Trasa ta cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, rowerzystów, rodzin z dziećmi oraz spacerowiczów, jednak jej stan techniczny wymaga pilnej poprawy.
Eko pracownia pod chmurką - szkolna strefa relaksu w Tarnogórskiej Sorbonie
Projekt "Eko pracownia pod chmurką w tarnogórskiej Sorbonie" to pomysł na zagospodarowanie i przekształcenie terenu części placu szkolnego w zieloną strefę nauki, wypoczynku i relaksu dla uczniów z której będą mogli korzystać w czasie zajęć lekcyjnych, przerw, przed i po zajęciach. W zagospodarowanej przestrzeni powstanie duża altana przystosowana do zajęć dydaktycznych z ekologii, biologii, geografii jak również zajęć integracyjnych. Teren zostanie obsadzony krzewami , drzewami ozdobnymi a także wieloletnimi roślinami kwitnącymi, wśród których ustawione zostaną domki dla owadów i ptaków.
Ławki dla kobiet karmiących – przyjazna przestrzeń w Parku Miejskim przy ul. Wyszyńskiego
Projekt zakłada montaż 5 specjalnych ławek przystosowanych do karmienia piersią w Parku Miejskim przy ul. Wyszyńskiego w Tarnowskich Górach. Każda ławka będzie wyposażona w wysokie oparcie, podłokietniki oraz stabilną konstrukcję, która zapewni wygodę i poczucie prywatności dla matek karmiących.
Naprawa nawierzchni drogi powiatowej Tarnowskie Góry Pniowiec - Boruszowice.
Remont będzie obejmował odcinek drogi na dł. ok 2100 mb i szer. do 5mb, o łącznej powierzchni 10500 m². Przewiduje się wykonanie: usunięcia samosiejek z poboczy, odcinkowe wyrównanie istniejącej nawierzchni i miejscowe uzupełnienie ubytków, ułożenie na całej szerokości jezdni ok. 15 cm warstwy z destruktu asfaltowego z nadaniem spadku daszkowego, utrwalenie powierzchniowe nowo ułożonej nawierzchni z destruktu emulsją asfaltową z posypywaniem kruszywem, uzupełnienie poboczy (kruszywem, destruktem).
Remont odcinka drogi powiatowej nr 3248 S ul. Paderewskiego w Kaletach
Projekt będzie polegał na remoncie odcinka drogi powiatowej nr 3248 S ul. Paderewskiego w Kaletach (od stadionu miejskiego KS Unia Kalety do przepompowni ścieków przy wjeździe do Kuczowa). Droga ta jest bardzo często użytkowana przez mieszkańców Miasta Kalety dojeżdżających m.in. do pracy lub szkół w Tarnowskich Górach, jak również innych miast powiatu tarnogórskiego. Odcinek tej drogi jest w złym stanie technicznym, posiada liczne nierówności i ubytki. Wymaga przeprowadzenia naprawy.
Świerklaniec Dobrze Rockuje
Świerklaniec Dobrze Rockuje – rockowe brzmienia wśród parkowych alei! Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie muzyczne – Świerklaniec Dobrze Rockuje, czyli mini festiwal rockowy, który odbędzie się w urokliwym otoczeniu zabytkowego parku w Świerklańcu. To pierwsza edycja imprezy, która ma na celu połączenie miłości do muzyki rockowej z niepowtarzalnym klimatem jednego z najpiękniejszych parków w regionie.
Technik fotografii i multimediów "biletem" do Łódzkiej Filmówki
Zapoznanie młodzieży z nowoczesnym sprzętem filmowym, komputerowym, oprogramowaniem oraz wykorzystaniem fotografii i filmu w reklamie, biznesie i mediach społecznościowych.
Wraping z Custom Complex - kreatywne warsztaty dla młodzieży.
Uczestnicy będą mieli możliwość pracy z profesjonalnym sprzętem i materiałami a także zdobycia praktycznych umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów. Wrapping - to oklejanie samochodu folią, może stanowić zarówno element przygotowania samochodu do sprzedaży, formę personalizacji samochodu własnego pomysłu oraz skuteczny sposób na bezinwazyjną ochronę lakieru auta.
Zielony Rytm Pniowca
"Zielony Rytm Pniowca” to plenerowe wydarzenie kulturalne, które połączy muzyka na żywo, działania kulinarno-artystyczne, warsztaty ekologiczne w strefie partnera oraz relaks w otoczeniu przyrody. Celem wydarzenia jest integracja lokalnej społeczności - zwłaszcza młodzieży i rodzin – poprzez wspólne spędzanie czasu, twórcze działania i kontakt z naturą.
Szczegółowe opisy projektów oraz ich lokalizacje można zobaczyć na stronie internetowej Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego.

Może Cię zainteresować: