Hałda popłuczkowa w Tarnowskich Górach. Ciekawe miejsce, gdzie trzeba się wybrać

Na południe od centrum Tarnowskich Gór znajduje się bardzo interesująca, ale mało znana atrakcja. Hałda popłuczkowa wciąż czeka na odkrycie przez turystów.

Hałda na liście UNESCO

Historyczne obiekty wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa to nie tylko Zabytkowa Kopalnia Srebra czy Sztolnia Czarnego Pstrąga. W skład kompleksu pogórniczego wchodzi także hałda popłuczkowa.

- Hałda popłuczkowa, to pozostałość po działającym do początku XX wieku centralnym zakładzie uzdatniania rudy dla kopalni ołowiu, srebra i cynku Fryderyk. Wysoka na 17 m hałda to sporych rozmiarów usypisko skały płonnej, odpadu z płuczki. Niezbędną do niej wodę dostarczały pompy maszyny parowej z szybu Pokój, a później zakład wodociągowy Staszic - opowiadają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Jak dojechać?

Hałda znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Długiej z ulicą Małą, zaraz obok trasy wąskotorówki. Dostać się tam możemy samochodem, skręcając z drogi krajowej nr 11 w ul. Główną, a następnie w ul. Małą. Warto jednak zostawić pojazd na przykład na bezpłatnym parkingu przy Kopalni Srebra i przejść pieszo pozostały odcinek.

Pamiętać należy, że na hałdę nie wolno wjeżdżać pojazdami spalinowymi. Jest to obiekt bardzo cenny, a rajdy, jakie urządzali tutaj kierowcy quadów i motocykli, uszkodziły go w sposób znaczący.

Piękna panorama miasta gwarków

Mimo że hałda jest dość oddalona od innych atrakcji naszego miasta - od samej Kopalni Srebra dzielą ją ponad dwa kilometry - naprawdę warto się na nią wspiąć. Z góry rozciąga się przepiękny widok na Tarnowskie Góry. Zobaczyć można najważniejsze obiekty śródmieścia, ale także Rezerwat Segiet czy Park Repecki.

- Hałda, częściowo zadrzewiona i porośnięta rzadkimi i chronionymi murawami galmanowymi, jest dziś wśród przyległych do niej użytków rolnych wyraźnym wyniesieniem, kształtującym krajobraz okolicy. Skruszona dolomitowa skała i domieszka drobin brunatnej rudy żelaza nadały jej pomarańczową, przechodzącą niekiedy w czerwień, barwę - tłumaczą przedstawiciele SMZT.

Kiedy będziemy już w okolicy hałdy, warto podejść kawałek w stronę wschodnią. Nieopodal znajduje się Kanion Tarnogórski. Z okien pojazdu widzą go nawet pasażerowie autobusów M3 i 19. Z bliska miejsce to robi jeszcze większe wrażenie.

Wycieczka ekobusem

Zabytkowa Kopalnia Srebra poszerza wachlarz oferowanych atrakcji. W tym sezonie zaprasza turystów na przejażdżkę z oprowadzaniem. Ekobusik wyrusza spod budynku należącego do kopalni (ul. Szczęść Boże 81) i zawozi gości aż pod hałdę. Po drodze uczestnicy mogą zobaczyć szyb Bohr (część Sztolni Głębokiej Fryderyk). Cała trasa zajmuje około 90 minut.

Bilety kosztują 35 złotych, maluchy do 2 lat podróżują bezpłatnie. Wejściówki dostępne są w kasie kopalni oraz na stronie internetowej.

A może by tak... pomorsować!

Od niedawna w pobliskiej Sztolni Czarnego Pstrąga można nie tylko przepłynąć łódką stare korytarze, ale także... wykąpać się w zimnej wodzie. Morsowanie trwa 45 minut. Temperatura wynosi około 6 stopni Celsjusza. Po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji w morsowaniu mogą wziąć udział osoby dorosłe. Młodzież w wieku 16-18 lat musi posiadać oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego (wzór dostępny na stronie internetowej). Wybierając się na mroźną kąpiel pamiętajmy o zabraniu pełnych butów na płaskiej podeszwie, czapki oraz rękawiczek.

fot. U.G./Zabytkowa Kopalnia Srebra

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon