Huta Cynku "Miasteczko Śląskie" chce produkować german. Co to oznacza dla Polski i UE?

Zakład z powiatu tarnogórskiego prowadzi badania mające na celu uzyskanie koncentratu germanu z odpadów poprodukcyjnych. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Huta Cynku "Miasteczko Śląskie" S.A.
Miasteczko śląskie huta cynku

German w Miasteczku Śląskim?

Huta Cynku poinformowała niedawno o swoich planach związanych z nowym przedsięwzięciem. W Miasteczku Śląskim może zacząć być produkowany german. To rzadki pierwiastek chemiczny. Jest szczególnie ważny dla przemysłu technologicznego. Surowca używa się przy produkcji elektroniki czy zaawansowanej optyki.

- Obecnie Huta Cynku „Miasteczko Śląskie” produkuje stop zawierający ok 10% germanu, co rocznie daje ilość ok. 3 ton metalu rocznie (w postaci stopu). Dlatego konieczne jest opracowanie technologii umożliwiającej selektywne oddzielenie germanu od pozostałych składników - informują przedstawiciele zakładu.
Huta Cynku
Huta Cynku "Miasteczko Śląskie" S.A.

Dlaczego to takie ważne? Aktualnie na terenie Unii Europejskiej german nie jest odzyskiwany ze źródeł pierwotnych. Rocznie importujemy około 35 ton tego surowca. Jego dostawy pochodziły z Finlandii, Chin, ale także z Rosji.

- Pozytywne zakończenie badań i możliwość produkcji czystego Germanu umożliwiłoby Polsce dołączenie do elitarnego grona producentów tego metalu na świecie. Obecnie Chiny wytwarzają ok. 100 ton germanu rocznie. Produkcja w Hucie około 3 ton tego metalu rocznie pozwoliłaby zbliżyć się do takich krajów jak Stany Zjednoczone czy Rosja, które produkują ok. 4-5 ton germanu w skali roku - zapowiadają przedstawiciele HCM.
Huta Cynku
Huta Cynku "Miasteczko Śląskie" S.A.

Szansa dla Miasteczka Śląskiego

Prowadzone badania mogą mieć wpływ nie tylko na pozycję Polski w rankingu produkcji germanu. Co oznaczają one dla naszego powiatu, a zwłaszcza Miasteczka Śląskiego?

- German jest metalem wysoko cenionym na światowych giełdach. Cena kilograma wynosi obecnie ponad 1 000 USD. Biorąc pod uwagę możliwości produkcyjne HCM SA roczna produkcja mogłaby być warta nawet ponad 3 000 000 dolarów, co nie tylko pozytywnie wpłynie na sytuację finansową przedsiębiorstwa, ale również przełoży się na zwiększone wpływy z podatków do budżetu Miasteczka Śląskiego - tłumaczą przedstawiciele huty.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon