I Komunia Święta, chrzty i bierzmowania będą musiały poczekać. Sakramenty dopiero jesienią

Chrzty, bierzmowania, I Komunia Święta oraz pierwsze spowiedzi będą wznowione dopiero po 31 sierpnia – taki komunikat wydała kuria gliwicka. Kiedy dokładnie? Tego jeszcze nie wiadomo.

Kuku

10 kwietnia biskup gliwicki Jan Kopiec podjął decyzję w sprawie sprawowania sakramentów, wyjaśniając, że podtrzymuje postanowienia Dekretu nr 363/20/A z dnia 25 marca 2020 roku., które uzupełnione zostały o punkt związane z sakramentem chrztu św., I Komunii Świętej oraz bierzmowania.- Udzielanie Sakramentu Bierzmowania oraz kontynuacja przerwanej wizytacji kanonicznej, zostaną wznowione po 31 sierpnia br. - czytamy w piśmie biskupa gliwickiego. Pewne jest już zatem to, że zostaną one odłożone na jesień, ale szczegółowy harmonogram udzielania sakramentów powstanie w oparciu o obowiązujące obostrzenia i decyzje rządu w sprawie wznowienia zajęć w szkołach.

Kuria gliwicka w komunikacie zawarła także wytyczne, które dotyczą chrztów. W trakcie uroczystości należy zachować zasadę obecności maksymalnie 5 osób, nie licząc szafarza sakramentu. - Jeśli w danym dniu zaplanowano kilka chrztów, należy je rozłożyć w czasie w taki sposób, żeby każdy był sprawowany osobno, z zachowaniem podanej wcześniej zasady bezpieczeństwa. Do sprawowania sakramentu będzie używana tylko nowo poświęcona woda chrzcielna – precyzuje biskup gliwicki i sugeruje, że jeżeli nie ma zagrożenia życia dziecka, rodzice powinni rozważyć odłożenie sakramentu na bezpieczniejszy czas.

Podobnie sytuacja wygląda ze ślubami. Tutaj także należy bezwzględnie przestrzegać przepisów władz państwowych, a liczba osób w kościele nie może być większa niż pięć. Kuria zaleca przełożenie terminów zawarcia małżeństwa na czas po epidemii.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry wiadomości

Podsumowanie tygodnia 17-23.01.2022

Tarnowskie Góry. Wyniki ankiety

Co myślą mieszkańcy TG? Znamy wyniki ankiety

Tarnowskie Góry info

Podsumowanie 22.-28.11

"Młodzi robią Metropolię"

Czego chcą młodzi mieszkańcy Metropolii? Znamy propozycje

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" i Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"

GCR "Repty" oraz ZPiT "Śląsk" rozpoczynają współpracę

Nowa inwestycja Veolii w Tarnowskich Górach

Veolia w Tarnowskich Górach na drodze do eliminacji węgla

Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2020

Które gminy naszego powiatu najlepiej zarządzają finansami?